Ahogy a Szilveszter előtti virsliteszt után terveztük, az ünnepek, és a virsli iránti felfokozott érdeklődés elmúltával, az újrakóstolás céljával ismét asztalhoz ültünk.
Az újrakóstolás ez esetben nem szó szerint értendő: mivel most a jobbféle virsliket igyekeztünk megcélozni, és a múltkor több jól ismert márka hiányzott a felhozatalból, a mostani huszonegy és a december végi harmincegy tesztalany között összesen hat közös található.
Az egészségügyi és a télvízi helyzet fokozódása miatt összesen kilencen ültünk be a Bock Bisztró csendes félhomályába, hogy a portálüveg mögül szemünket a körúti hóesésen pihentetve, szagolgassuk-ízlelgessük a gőzölgő virsliket.
Előételként Bíró Lajos és Benikuty néhány karika kolbászával kezdtük, majd a teszt félidejében vendéglátónk – mintegy frissítő fogásként – egy tál véres hurkát tett az asztalra. A teszt után előkerült egy gesztenyepüré-jellegű desszert is – ne hagyják ki, ha arrafelé sétálnak (helyfoglalás azért ajánlott).
Ezúttal is vaktesztet végeztünk: a tételeket megsorszámoztuk, majd a Bisztró munkatársai hozták ki sorban a gőzölgő virsliket, melyeket a szokásos 1-10 pontos rendszerben, egyénileg pontoztunk, és alaposan kibeszéltünk.
A dolog közepébe vágva, a tesztelt virslik és a teszt eredménye:
Ha a tisztelt olvasó a pontszámokra tekint, és összehasonlítja őket a decemberi 29-i teszt eredményével, megállapítható, hogy most viszonylag alacsony pontszámok születtek.
Mivel ez alkalommal a legjobb virsliket kóstoltuk először, és a teszt elején szigorúak voltunk, a legjobbakhoz viszonyítva később sem adhattunk magasabb pontszámokat. Tehát ha valaki a két teszt pontszámait össze szeretné hasonlítani, a mostani teszt eredményeihez kb. 1 pontot hozzá kell adnia!
A virslik
Az eredménytáblázatot mintegy keretbe foglalja az egri Pásztorhús: a legjobb és a legkevésbé jó virslit is ők készítették – igaz, ez utóbbi az egyetlen műbeles termék volt a sorban. Figyelembe véve, hogy a decemberi virslitesztet is ők nyerték, és a vastagkolbász-teszt győztese is az üzemükben készült, ez a cég az eddigi „hústesztek” eddigi felfedezettje: termékeik (és az egri virslikedvelő olvasók visszajelzései) alapján úgy tűnik, van Magyarországon olyan húsüzem, ahol a megfelelő technológia és hozzáértés igényességgel párosul – jó lenne, ha minél több ilyenről lehetne beszámolni.
Az egyes virslikkel kapcsolatban az alábbi volt a tesztelők véleménye (a teszt eredménye szerinti sorrendben):
-
A Pásztorhús „extra” virslije szaftos, kellemesen zsíros, tiszta ízű, szinte kolbászos jellegű – teljesen más, mint az átlagos, nátrium-glutamáttal fokozott ízű vízsertés-termékek. Nem mesterkélten pattan, nincs benne semmi szivacsos konzisztencia, szinte elolvad a szájban, mint egy jó krémes.
-
A Trünkel Sacherwurstja rámenősen, szinte kissé erőszakosan viselkedett: olyan benyomása volt az embernek, hogy a gyártó mindenáron, minden eszközt bevetve, „nagyonjóízű” virslit akart készíteni. Ez tulajdonképpen sikerült is, de glutamátja körbecsípte nyelvünket. Megemlítendő még a kellemesnél kissé vastagabb bőr.
-
A Gissinger virslijét a teszt vége felé kóstoltuk, ennek ellenére hasonló benyomást keltett, mint a Trünkelé: illata, állaga jó, de ízében a glutámát erősen érezhető.
-
A decemberi tesztgyőztes most is szépen, kellemesen zsíros formáját mutatta.
-
A Radatz-féle virsli jóízű volt, de nem volt elég roppanós.
-
A Zimbo előrecsomagolt virslije megfelelő állaggal, de kissé furcsa mellékízzel rendelkezett.
-
A Lidl – nem lebecsülendő minőségű – virsliválasztékának zászlóshajójánál a szintén kissé bizonytalan mellékíz mellett a műfüstös jelleg rontotta az összképet.
-
A Pick juhbelesénél a „keményítős” jelleg, a nyelvre tapadó bevonat volt a legnagyobb kifogás.
-
Ha virsliteszt közben kifejezetten erős leveskocka-ételízesítő „ízvilág”-ra bukkannak, nagy valószínűséggel a Wiesbauer virslivel van dolguk. Amúgy az állaggal, a bőr minőségével nincs gond, csak az a szép zöld zellerföld ne lenne.
-
A kellemesen zsíros és a zöldségízű virslik ötvözete, némi édeskés felízzel.
-
A Spar saját márkás virslije ezúttal Barbie-rózsaszínben pompázott, különben nem volt rossz.
-
A Kométa prémiumterméke puha, széteső formát mutatott.
-
A Koppány mangalicavirslije puha és kellemetlenül füstös szagú volt.
-
A Twinner a Lidlből állagra nem volt rossz, de műfüstös és bizonytalan mellékíze nála is sokat rontott az összképen.
-
A jó hírű Pápai csalódást keltett, leginkább finomra őrölt főzőkolbászra emlékeztetett.
-
A szlovén borjúvirsli az egész szájat bevonó keményítős jellegével maradt emlékezetes.
-
A németországi török marhavirsli jó alapanyagból készülhetett, de szivacsszerű állaga, és különösen a számunkra teljesen szokatlan fűszerezése nem nyerte el a tesztelők tetszését.
-
A Cora Íz és Hagyomány sorozatába tartozó mangalicavirsli szintén csalódást keltett, pedig azon kevesek közé tartozik, amelyek nem tartalmaznak glutamátot: gumis állag néhol porcdarabnak látszó tárgyakkal, erősen sós íz.
-
Keményítős, valamilyen adaléktól csípős, vegetás íz, háromezer felett a Culinárisból.
-
A Radics virslije Szilveszter előtt jobban sikerült, most vegetás-spenótos ízeket éreztünk rajta.
-
A Pásztorhús műbelese elszakadt a mezőnytől: főzőkolbász jelleg, kellemetlen összbenyomás – igaz, kilójáért csak 750 forintot kell fizetni.
Összességében, a Pásztorhús marhavirslije képviselte ebben a mezőnyben a régi idők virslijét. A hipermarketek választékában is akad élvezetes termék, de az árak és az élvezhetőség között nem érdemes összefüggést keresni.