A ratatouille-hoz kisebb darabokra vágjuk, és külön sütjük meg olívaolajon a cukkinit, padlizsánt, különböző színű paprikákat, végül összemelegítjük őket párolt hagymával és fokhagymával, némi paradicsommal. Hasonlóan készül a katalán samfaina is.
Ha azonban hasonló hozzávalókat karikára vágunk és élre állítva lerakjuk egy cserépedénybe, majd gratenszerűen megsütjük, akkor ezt már úgy hívják, hogy tian.
Az egyszerűnek hangzó technológiai eltérés teljesen más hatású ételt eredményez. (Nevezik provanszi gratennek is.)
Az ógörög teganon (sütőedény) szóból ered a provanszi tian elnevezés, ami egyszerre jelenti a lapos, belülről mázas cserépedényt és az ebben készülő zöldséges ételt.
Hozzávalók
- padlizsán
- cukkini
- paradicsom
- hagyma
- esetlegesen: paprika és/vagy krumpli
- kakukkfű (esetleg provanszi fűszerkeverék)
- só
Nem túl magas falú kerek tűzállótálba körkörösen lerakjuk a karikára vágott zöldségeket – váltakozva és élre állítva. Sózzuk, meghintjük kakukkfűvel.
Sokak szerint akkor a legjobb, ha előző nap elkészítjük – 150 °C-on, 2 óra alatt –, majd másnap tálalás előtt 20 percre 180 °C-ra újra sütőbe tesszük. Mivel nem adunk hozzá semmilyen folyadékot, a zöldség saját levében készül el, miközben a nedvek elpárolognak és az ízek besűrűsödnek.
Változatok: különböző régiókban – illetve ma már világszerte is – gyakran jelenik meg benne kecskesajt vagy főtt tojás a zöldségek közé állítva. Egyik elterjed változata báránylapockával készül, ami kiegészülhet egy kis hátsó csülökrésszel („souris d’agneau”). Ezt meglehetősen sok dinsztelt hagymával készítik, amire elősütött húsdarabok kerülnek, majd a húsra ugyanúgy körbeállítják a cukkini- és a paradicsomkarikákat (1 órára kerül 200 °C-os sütőbe, majd további 30 percig 150 °C-on fejezik be).
Léteznek halas változatok is.
Kapcsolódó cikk