A Tv2 csatornán futó Bűvös Szakács sorozat mottója: „hagyomány és evolúció”. Keressük a jó hagyományt – és azt, hogyan tartsuk frissen. A nyolcrészes sorozat vasárnap délelőttönként jelentkezik a Tv2-n, ismétlés egy héttel később, szintén vasárnap délelőtt, a SuperTv2-n.
Receptek a harmadik részhez:
- „halászos” hallé
- füstben sült hal
- halerőleves pontyszasimivel
- halászlé ropogósan
Bogrács kell hozzá, friss hal, hagyma, finomra őrölt fűszerpaprika. Ezenkívül csak víz, só és erős tűz. A halászlé kultétel. Azon kevesek egyike, amely igazán magyar eredetűnek mondható. Legjobb – őseredeti – formájában mégis ritka, mint a fehér holló.
Alig néhányan készítik már úgy, ahogy azt a Tiszánál–Dunánál, Szegednél és Bajánál a halászok főzték valaha – s főzik ma is. Ezt a halászos hallét Tinusz Gábor érsekcsanádi Rév csárdájában Kocsis Ferenc készíti – mindig frissen.
A tűzrakáshoz leginkább uszadékfa ágait használják, amit a víz kihord a partra és a nap kiszárít. Magas a hőértéke, ez adja azt az erős lángot, amitől végül bársonyosan selymes lesz a lé.
Milyen ihletet adhat a halászos hallé? Hogyan válhat új étellé – egy bisztróban, egy polgári konyhán vagy akár a csúcsgasztronómiában?
Ádám Csaba főszakács (Olimpia étterem) a halászlé hagyományából és egy távol-keleti kultúrából merített inspirációt. Egy erőteljes ízű hallevet készít, amely mellé külön tálal pontyszeleteket – alig hőkezelve.
A „szasimihez” nagyon friss és jó alapanyag kell, márványosan simára vágva. Az aranyszalagos Akasztói Szikipontyot amúri vadpontyból és egy szarvasi fajtából tenyésztették ki, a szikes tóban tiszta marad az íze, hogy akár nyersen is fogyasztható.
Az Ádám Csaba által használt „ikedzsime” vágás révén tovább marad friss és feszes állagú a hal, húsa hosszabban eltartható. A japán eredetű módszer állatbarát, és Európában is egyre terjed.
A hűtéssel elkábított halat fejbe szúrják, ami azonnali agyhalált okoz. Ezután – hogy a gerinchez kapcsolódó idegpályákat is megszakítsák – vágást ejtenek a faroknál, s innen indulva egy vékony kötötűhöz hasonló eszközt szúrnak át a gerincoszlop fölött, hosszanti irányban. A halat ezután jeges vízben kivéreztetik.
Az alábbi étel először a Magyar Gasztronómiai Egyesület szakácsversenyére készült, a 2012-es Hagyomány és Evolúcióra. Ádám Csaba akkor többféle kiegészítőt tálalt a kristálytiszta halléhez. A Tv2 Bűvös Szakács adásában a halszasimi mellett egy enyhén füstölt haltej jelenik meg.
Ugyancsak a halászléből merít inspirációt Ádám Csaba másik tányérja, amely egyfajta előétel.