
Ez itt néhány könnyű nyári zöldséges és gyümölcsös étel – olyan technológiákkal, amelyek segítenek megőrizni az alapanyag természetességét.
És segítenek kiszabadulni a nehezítő, uniformizáló, ízfedő sűrítések kényszer-zubbonyából.
Az alábbi leves úgynevezett “csepegtetős” technológiával készül: kíméletes módon nyerjük ki magas víztartalmú gyümölcsök, zöldségek levét, végül egyfajta eszenciát kapunk.
Az ilyen módon kinyert „paradicsomvíz” például alapkészítménnyé vált számos étteremben: gyakorlatilag az alaplevek egyike, amely lágy, paradicsomos savasságot ad az ételeknek. Használható mártásokhoz – főként halakhoz -, vinegrettekhez, levesekhez, szezonon kívül egészben eltett paradicsommal is készíthető.
Leves téren talán a legszínesebb a felhasználása, mert sok mindennel kombinálható (dinnye, eper, málna, meggy stb).
De nemcsak más lecsöpögtetett levekkel párosítható, hanem centrifugált zöldség- és gyümölcslevekkel is. (Olyan hozzávalókat centrifugálunk, amelyeknél a csöpögtetés nem, vagy csak kevéssé működik. Például sárgarépa, cékla, zeller, alma…).
A “csepegtetett lé” lehet önmagában üdítőital is. Jó felhasználási módja ez egyébként a mélyfagyasztott gyümölcsnek is, amely felengedéskor állagát veszti és levet enged.
A Mák Bisztróban kapható hasonló levest a végén citrusolajjal (bergamottolajjal) ízesítik, de a leves jól működik citrusok helyett bazsalikommal vagy tárkonnyal is.
Megjegyzés
Az “eszencia” nem csak nyers alapanyagból készíthető. Andoni Aduriz, a zseniális két Michelin-csillagos baszk szakács például a sous-vide-ban készült marhalapockához sült paprika és sütőben sült hagyma lecsöpögtetett levéből készít leveses mártást.
Igen jó lé készül málnából és sült paprikából, amihez még nyers paprika centrifugált levét is hozzákeverhetjük.

Meggyleves
A francia Raymond Blanc Angliában vezet két Michelin-csillagos konyhát. A felesége magyar származású. A szakács kedvenc otthoni receptjeit külön kötetben gyűjtötte össze, és Cooking for Friends címen adta ki. Ebben a magyar meggyleves feldolgozása is szerepel – portói bor felhasználásával, mindenféle habarás nélkül. Ez a verzió pikánsabb és könnyebb, mint a mi úgynevezett eredeti levesünk.
Raymond Blanc étele ihlette az alábbi elkészítési módot: a portói bor helyett magyar hozzávalókat kerestünk. Hosszas kísérletezés után, többféle bor kipróbálásával kiváló eredményt értünk el két változattal is. Mindkettő gerincét a cigánymeggyből készülő Bencés meggylikőr adta.
Borjavaslat
Válasszunk alacsonyabb tannintartalmú, fűszeres, játékos savú bort (pl. kadarkát, kékfrankost vagy akár pinot noirt), de kísérletezhetünk fehérborral is, szárazzal vagy késői szüretelésűvel, de akár egy kevéssé botritiszes szamorodnival is.
Az állandó ajánlott szereplő a meggylikőr.
A szöveg nagyrészt megjelent a Magyar Konyha 7-8-as számában.
Köszönetet mondunk a segítségért Széll Tamásnak (Onyx Étterem),
az Agárdi Pálinkafőzdének, Huszár Krisztiánnak (Mák Bisztró) és Litauszki Zsoltnak (21, magyar vendéglő)