Japán jégkészítmény, a szicíliai granita és az amerikai shaved ice unokatestvére. Ősi formájában a megfelelő hónapban szüretelt tiszta jégtömböket speciális gyaluval hószerű forgácsra borotválták, majd különböző szirupokkal, mézekkel, gyümölcsökkel, matcha teával, sűrített tejjel ízesítették és futva szolgálták fel arisztokrata családok tagjainak és vendégeiknek. Igazi szezonja akkor jött el, amikor a hosszabban tartó meleg időben olvadni kezdett a jég a vermekben, és a maradékot érdemes volt gyorsabban felhasználni.
Japánban ma kakigori szalonok is működnek, de nem könnyű megtalálni őket, van bizonyos arisztokratikus visszavonultság a habitusukban. Köztük többen készítik „fagylaltjukat” még ma is kézzel. A késsel borotvált jég ugyanis a világon a legfinomabb: vattásan porszerű állagot eredményez.
A kakigorit otthon is elkészíthetjük, többféle módszerrel. Jóféle jégborotvák kaphatók 20 és 500 euró közötti sávban, háztartási és professzionális kivitelben, ezek egyenletes, megbízható állagot produkálnak.
Készíthetjük azonban turmixgépben vagy ciplokzacskóban is (melyben a lefagyasztott jeget sodrófával vagy nehéz lábossal egyenletesre aprítjuk). A lényeg az, hogy hószerű állagot kapjunk és azonnal fogyasszuk el, mert gyorsan olvad.
A frissen borotvált jég nagyon alkalmas arra is, hogy bármilyen fagylaltot tálaljunk rá, vagy megfordítva: fagylalt tetejére kanalazzuk rá. Ez nemcsak változatosságot hoz, hanem különleges üdítő hatása is van.
A késsel gyalult változathoz a vizet magas formában (például tejesdoboz) megfagyasztjuk, onnan kivesszük, kesztyűs kézzel függőlegesen vágódeszkára állítjuk, védőkesztyűs kezünkkel megmarkoljuk. Nagyobb éles késsel vagy bárddal a jégtömb éleit legyaluljuk (újabb éleket képezve), majd a műveletet addig folytatjuk, míg a jégtömb kézben tartható, biztonsággal kezelhető. Korántsem olyan nehéz, mint ahogy hangzik.
A kakigorit odakészített gyümölcsökkel, szirupokkal, lekvárokkal ízesítjük és haladéktalanul kínáljuk.
Remek kiegészítő hozzá a feketeszezám. Ehhez a szezámmagot megpirítjuk, kevés sóval finomra őröljük. Mézzel vagy sziruppal összekeverjük, hozzáadunk még némi kókuszolajat. A sűrű masszából apró gombócokat formázunk. (Le is fagyaszthatjuk, és mocsiba tölteléknek használhatjuk.)