Szó szerint azt jelenti, szétszórt szusi. Azoknak ajánlott, akik nem akarnak hosszú éveket eltölteni a rizsformálás gyakorlásával, viszont szívesen csinálnak otthon hasonlót.
Az étel felépítése: alul szobameleg szusirizs, rajta hűvös halszeletek és/vagy más kiegészítők. A hal lehet nyers, de nem feltétlenül.
Rizskészítés
Japán rizs ajánlott. Ázsia-boltokban és piacokon elérhető kiváló Nichiki és Haruka.
A japánok a rizsméréshez 180 milliliteres csészét használnak, hagyományosan ezt tekintették a napi rizsadagnak (sokszor nem is került rá más, legfeljebb egy kis savanyúság). Ebből két csészényi elég négy nem túl kis adag chirashizushira. A rizst váltott vízben megmossuk.
A legegyszerűbb az, ha hétszer-nyolcszor bő vízzel felöntjük és leszűrjük. Van azonban szofisztikáltabb megoldás is, mi most a Zojirushi cég javaslatát ismertetjük (ők készítik a rizsfőzők Rolls Royce-át). Nem kell megijedni: az egész összesen 8-10 perc és ez a lényeg.
Először a rizst kétszer egymás után felöntjük sok vízzel, a vizet rögtön elöntjük. (Egyszerűsíti a feladatot, ha egy nagyobb keverőtálba zöldségszűrőt teszünk, és ebben dolgozunk.) Ezután tenyerünkkel alányúlva, lapátoló mozdulattal 25-30-szor megforgatjuk (hogy a rizsszemek ledörzsöljék egymásról a tisztátalanaságot és a keményítőt). Ismét felöntjük sok vízzel és elöntjük. Ezt a forgató, felöntő, kiöntő műveletet még 2-szer megismételjük. A lé a végére tisztább lesz, mint a kezdeti zavarosság, de sosem lesz teljesen tiszta. Amennyire lehet, dolgozzunk gyorsan, a rizs ne álljon sokat a keményítős lében, ne is mossuk túl. Végül ugyanazzal zárjuk, amivel kezdtük: sok vízzel kétszer felöntjük, azonnal el is öntjük.
Akinek van rizsfőzője, abban készítse el, a rizzsel azonos tömegű vízzel. Akinek nincs, az a rizsmennyiségnél körülbelül 1,1-szer több vizet adjon hozzá. Ezt nagy lángon felforraljuk, majd közepes lángon addig főzzük, míg a víz szintje le nem apad a rizs szintjére (körülbelül 2 perc). Lefedjük, a lehető legkisebb lángon hagyjuk további 10-12 percig. Ekkor levesszük a tűzről, lefedve 10 percig állni hagyjuk. Végül falapáttal óvatosan lazítjuk, ügyelve arra, hogy a rizs ne törjön össze. Nedves ruhával kitörölt tálba terítjük 4-5 cm vastagságban, nedves ruhával lefedjük.
A szusirizs ízesítése egy csészére számítva: 2 ek szusiecet, nagy csipet só, 1 kk cukor (vagy kevés juharszirup). A hozzávalókat felmelegítjük, de nem forraljuk fel. Kihűlve forgatjuk bele a rizsbe, kíméletesen.
Feltétek
A rizsre adott feltét esetünkben: nyers lazac, lazackaviár, szusigyömbér, wasabikrém, szójaszósz. Extra adalék: újhagyma zöldje, pirított szezámmag, avokádó, préselt rákhasáb.
A halat vágás előtt hűtsük le, vékony pengéjű éles késsel szeleteljük, hogy tükörsima legyen a vágási felület. Lehet kockára is vágni.
Tálalás előtt röviden pácolhatjuk is: például szójaszósz és sherry (esetleg mirin) keverékével beecseteljük, így hagyjuk állni 20 percig a hűtőszekrényben.
A wasabit és a szusigyömbért adhatjuk külön tálkában is. A rizs jó esetben szobahőmérsékletű, a hal hűvös, de már nem jégszekrényhideg.
Más lehetséges feltétek a rizsre: füstölt hal, grillezett hal, tataki (épp csak körbesütött vastagabb friss haldarab, aminek a belseje épp csak átmelegszik kicsit), főtt garnéla, tintahal, csíkra vágott tojáslepény, tofu.
Aki semmiképp nem hajlandó halfélét enni, annak lehet sütni egy sztéket angolosra – ezt pihentetés után 5-6 mm-es szeletekre vágjuk, így adjuk a rizsre.
Léteznek vegetáriánus változatok is – szárított paradicsommal, mozzarellával, avokádóval, marinált siitake-gombával. A tetejére hinthetünk különböző karakterű zöldeket: shizolevelet, norit, tengeri spárgát, koriandert, turbolyát.