Ez volt a III. Czifray-versenykurzus utolsó fordulója. A feladat kiírása ITT, a végeredmény ITT látható. A kétféle tányért kétszer öttagú kóstolózsűri bírálta, a konyhai munkát két pályazsűri felügyelte.
A kora nyári zöldségételek aranyszalagos Heppenheimer-tojással és István gazda-féle pácolt-szárított tokaszalonnával készültek. A tányérok a tálalás sorrendjében:
Haraszti Zsolt (Alabárdos)
Kora nyári tányér
Fotó: Bakcsy Árpád
A ponzu alapú (szójaszósz, citrus levek vagy ecet) mártás könnyű, leveses. Önmagában elviselne még némi savat, de a frissítők – főként a madársóska és a marinált spárga – helyrebillentik az egyensúlyt. A tányéron még: újhagyma, bokcsoj, többféle paprika, feszesre készült újkrumpli, vaskos darab sült császár (kívül pirult, belül szaftos). Kanalazáskor krémesen folyik a tányérba a 45 perces tojás, szép leveses egytálétellé alakul az egész. Van egy „hús-krumpli” comfort food hangulata, miközben megmarad a könnyedség és egy nemes elegancia.
A császárhúst kuktában 1 órán át készítjük, majd kockára vágva serpenyőben körbepirítjuk. A tojásokat 64 °C-on 45 percig készítjük, tálalásig melegen tartjuk. Közben elkészítjük a ponzut (lásd lentebb).
A fehér spárgát konyhasárkánnyal meglángoljuk, kevés szusiecettel levákuumozuk. A zöld spárgát blansírozzuk (röviden forrázzuk), tálaláskor serpenyőben körbepirítjuk. A krumplit meghámozzuk, a ponzuban főzzük meg, tálaláskor serpenyőben körbepirítjuk.
Haraszti Zsolt Czifray-versenytányérja
Ponzu
100 ml sötét szójaszósz
1 cl juzulé
kombu (algaféle)
bonito (szárított, füstölt halpehely)
2 db csillagánizs
100 ml fehérbor
1 fej fokhagyma, finomra vágva
6 szem fekete bors
300 ml marhaalaplé
50 g zellergumó, apróra vágva
50 g szárzeller, finomra vágva
1 lime leve
1 narancs leve
2 fej salotta
1 citrom leve
2 ek gyömbér, finomra vágva
kevés tápiókakeményítő
A keményítőlisztet kevés folyadékban feloldjuk. A többi hozzávalót összekeverjük, felforraljuk, majd állni hagyjuk. Leszűrjük, a feloldott keményítőliszttel sűrítjük.
Frissítők
újhagyma, karikára vágva
jalapeno, finomra vágva
marokkói citrom héja, finomra vágva
petrezselyemzöld, finomra vágva
korianderzöld, finomra tépve
zöldborsóhéj (cukorborsó), csíkra vágva
bokcsojlevelek
madársóska
turbolya
Tálalás
Az előkészített zöldségeket körbepirítjuk, a frissítőkkel együtt a tányérra helyezzük. Erre kerül egy kocka körbepirított császárhús, egy onsen-tojás. Körbeöntjük a ponzumártással.
Farkas József
Nyári főzelék
Fotó: Bakcsy Árpád
A főzelék mártása egy „zöldbabveluté”, ami zöldségalapléből, kevés liszttel és turmixolt babbal van sűrítve, tejszínnel és olívaolajjal befejezve. Tálaláskor frissen készül el benne a karikára vágott spárga. Kerül még rá libazsírban konfitált krumpli, lágy tojás, póré, kovászolt zöldbab és petrezselyemolaj.
Egészében kicsit sóhiányos a tányér, és az újhagyma nyerses, de alapvetően könnyű és változatos élmény jóféle főzelékhangulattal, sok jó elemmel. Szép a kocsonyás-krémes tojás, mindenfelé pörcösre sült szalonnacsíkok bukkannak fel, kontrasztos „szájérzettel”.
Egyfelől pirított spárga és füstös aromájú újhagyma habos sabayonnal (barnított vajas, tárkonyos) és hajszálvékony szalonnaszeletekkel. Másfelől pisztáciás karalábéval töltött karalábélap, petrezselymes zöldborsómártással. Karakán ízek, kiváló savak, jól beállítva. A két mártás külön is jó, még jobb, amikor összekeveredik.
A tányéron valójában egy elemeire bontott béarni mártás: külön jelenik meg a mousseline, kevés tárkonyolajjal meglocsolva, mellette a zöld emulzió petrezselymes zölborsóvelutéból. Összekanalazva klasszikus béarni áll össze belőle. Nagyon eltalált az alig-hőkezelés és a spárgára tett lágyan húsos-füstös szalonna. Egyöntetűen magasra értékelt tányér, a Czifray történetében először kapott 20 pontot egy zsűritagtól, aki ezek szerint háromcsillagos tányérnak ítélte meg.
kb. 150 g sabayon a lentebb megadott anyaghányadokból
250 g tisztított vaj
150 g tejszínhab
Elkészítjük a tisztított vajat és melegen tartjuk. A hideg tejszínt hideg edényben habbá verjük, felhasználásig sűrű rácsra helyezve hűtőszekrénybe tesszük. Elkészítjük a sabayont (lásd lentebb). A már kész sabayonhoz habverővel apránként hozzákeverjük a meleg (de nem forró) tisztított vajat, végül kíméletesen beleforgatjuk a tejszínhabot.
Sabayon
2 tojássárgája
1 egész tojás
3 kanál hideg viz
1 citrom leve
só
A sárgáját, az egész tojást, a vizet és a citromlevet összekeverjük, közepes lángra téve habverővel intenzíven verjük. A serpenyőt időről időre levesszük a tűzről, közben a sabayont tovább verjük – addig, míg állaga habos nem lesz, térfogata duplájára nem nő. (Kevésbé gyakorolott szakács vízfürdő fölött készítse!)
Béarni mártás
A francia konyha egyik fontos sztékszósza – a burgundi és a zöldborsmártás mellett. (A hollandi, a mousseline és a béarni mártás részletes technológiáját lásd: A főzés tudománya, 184. oldal.
A béarni mártáshoz a hollandit fűszernövényekkel aromatizálják (ez többnyire tárkony, gyakran kerül bele finomra vágott salotta, turbolya is).
A béarni általában fehérbor és borecet redukciójával, a hollandi általában fehébor és citrom redukciójával készül. Az aromatizáláshoz a zöldfűszer szárát is felvágjuk nagyon finomra, hozzáadjuk a beforralandó savas hozzávalókba (bor, ecet, vagy mindkettő). Ezt később leszűrhetjük, de rusztikusabb tányérhoz hagyhatjuk szűretlenül is.
Ehhez a meleg emulzióhoz ajánlatos tisztított vajat használni, mert a tisztítatlan vajjal kevésbé stabil a mártás.
Petrezselyemolaj
200 g petrezselyemlevél
300 ml napraforgóolaj
Az olajat thermomixben 60 °C-ra melegítjük, beletesszük a petrezselymet, 4-5 percig turmixoljuk.
Tárkonyolaj
200 g tárkonylevél
300 ml napraforgóolaj
Hasonlóan készül, mint a petrezselyemolaj
Borsóveluté
A borsót meghámozzuk. A szemeket blansírozzuk, a héjból borsóvizet keszítünk (vízzel felöntjük és kis lángon megfőzzük). A szemeket és a héjat kevés borsóvízzel és kevés vajjal turmixoljuk. Sózzuk, pár csepp lime-lével frissítjük. A petrezselyemolajjal nem túl simára keverjük.
Spárga
5 lila spárga (adagonként 1 db)
A spárga alsó részét és kis “tüskéit” eltávolítjuk. Forrázás nélkül, nyersen grillezük. Tálalásnál citromhéjat reszelünk rá, és meghintjük kevés Maldon-sóval.
Újhagyma
Megmossuk, a zöld részét levágva leforrázzuk. Tálalás előtt forró serpenyőben konyhasárkánnyal meglángoljuk.
Karalábésaláta
Közvetlenül tálalás előtt a karalábét hajszálvékony szeletekre vágjuk, korong alakúra kiszúrjuk, majd barnított vaj és citromlé keverékével meglocsoljuk. Közepére kanalazzuk a tölteléket, ami a következő: kis kockára vágott nyers karalábé és durvára vágott pisztácia kevés mousslinemártással keverve, reszelt zöldcitromhéjjal ízesítve. Három oldalról felhajtjuk a korongot, és összatapasztjuk. Ezt nevezhetjük akár kicsi töltött karalábénak is.
Garai Ádám Czifray-versenytányérja
Tálalás
mousseline-mártás
tárkonyolaj
petrezselymes borsóveluté
grillezett spárga
lángolt újhagyma
reszelt zöldcitromhéj
töltött karalábésaláta
tokaszalonna
A tányérra mousseline-mártást kanalazunk, kevés tárkonyolajjal meglocsoljuk. Mellékanalazzuk a mozaikos petrezselymes borsóvelutét. A kettő közé tesszük a füstösre lángolt újhagymát és spárgát, mely utóbbira kevés zöldcitromhéjat reszelünk. Ráhalmozzuk a hajszálvékonyra szelt szalonnát, és ezt a tányéron sárkánnyal megüvegesítjük.
Ruff Dávid
Tavaszi tekercs, tojás, spárgavinegrett
Fotó: Bakcsy Árpád
A főzelék feltéttel téma feldolgozása. A főzelék friss zöldborsó kicsit megtörve, formázógyűrűvel kitálalva. Vékony marinált „karalábérács” fedi, erre jön a feltét, a „rántott tojás”. Amihez a tojássárgáját mélyfagyasztjuk, majd lisztbe, tojásba és tavaszitekercs tésztájából vágott vékony csíkokba panírozzuk, így sütjük ki. Harmonikus kiegészítő a „hasselback potato”, a vékonyan bevagdosott sült krumpli. Az asztalnál kerül a tányérra a vaníliás spárgakonszomé-vinegrett, amit lime, spárgapárlat és mizkan ecet savasít.
A vanília kicsit túlment, a tojás sót kérne még, de sok jó elemből építkező, karakteres koncepció: a mizunalevelek „összenőnek” a tojáson a szalmatésztával, a borsót sok zöldfűszer teszi változatossá, édességét jó savak egyensúlyozzák a mártásban és a karalábéban, kiváló effektus az üvegesített szalonnafátyol. „Hagymamintás” meisseni porcelántányérban kerül a zsűri elé.
A szétválasztott tojások sárgáját sokkolóban megfagyasztjuk, majd lisztbe, felvert tojásba és a zsülienre vágott tésztába forgatjuk. 180 °C-os bő zsírban sütjük 40 másodpercig.
Hasselback-krumpli
A hámozott újkrumplit sűrűn bevagdossuk – úgy, hogy alul nem vágjuk át teljesen, vagyis az egész egyben marad, és végül szét lehet húzni, mint egy tangóharmonikát. Enyhén sózzuk, kevés olívaolajjal beecseteljük, 200 °C-os sütőbe tesszük 15 percre. Végül tálaláskor olvasztott vajjal meglocsolva aranybarnára sütjük.
Trükkök a vágáshoz:
a krumplit fakanálra állítjuk, így a kanál enyhe mélyedése megakadályozza, hogy a késsel teljesen az aljáig átvágjuk a krumplit
a krumpli egyik oldalát egyenesre vágjuk, így stabilan le tudjuk állítani, két oldalról két evőpálcikát állítunk mellé, amely megakadályozza, hogy a késsel teljesen az aljáig átvágjuk a krumplit
Spárgavinegrett
10 spárga
4 cl spárgapárlat (Brill)
fél lime leve
fél vaníliarúd
100 ml olívaolaj (Fruttado)
6 cl lágy rizsecet (Mizkan)
A hámozott, vékonyra darabolt spárgát annyi vízbe tesszük, hogy épp ellepje. Felforraljuk, majd lefedve 15 percig infuzionáljuk. Leszűrve ezt a levet ízesítjük sóval, nagyon kevés vaníliavelővel, spárgapárlattal, lime-lével, ecettel, olívaolajjal (amelyben aszalt physalist tettünk el egy időre). Hűvösen tálaljuk.
Tört zöldborsó
1 kg fejteni való friss borsó
só
1 csapott ek cukor
4 cl bergamottolaj
thai bazsalikom
menta
A borsót fejtés után azonnal sós-cukros vízben forrázzuk 30-35 másodpercig, majd rögtön jeges vízbe tesszük, langyosra hűtjük. Még langyosan sózzuk és bergamottos olajjal ízesítjük. Amint kihűlt a borsó, botmixerrel enyhén összetörjük. Hozzákeverünk „indokolatlanul sok” sifonádra vágott mentát és thai bazsalikomot.
Ruff Dávid Czifray-versenytányérja
Marinált karalábé
1 karalábé
100 ml mirin
4 cl juzulé
só
A karalábét hámozzuk, és a mandolin cikkcakkos pengéjén 1,5 mm-esre szeleteljük, miközben minden szelet után 90 fokot fordítunk rajta. Rácsos hálót kapunk. Tálalás előtt 10 perccel a juzu-mirin-só keverékben marináljuk.
Szallonnafátyol
A sózott-szárított tokaszalonnát lefagyasztjuk, majd szeletelőgépen 1 mm vastagra szeleteljük. Szárítógépben 49 °C-on 90 percet szárítjuk. Tálalás előtt langyosítjuk.
Kovács Renátó
Szalonnás tojás, marinált zöldségek
Fotó: Bakcsy Árpád
A tojás „onsen”-típusú (63 °C-on 42 percig készült), mellette lágy szalonnakockák (kevés forró vízben, papírfedő alatt üvegesedtek meg, nem pirultak). Ez a két főszereplő, a zöldségek körítésként szolgálnak – rövid blansírozás után kerültek marinádba, vagyis minden csupán enyhe hőkezelést kapott.
A tetején változatos fűszernövények: kakukkfűvirág, lestyán, mizunavirág, bronzkömény, sósfű. A körébe öntött vinegrett alapja szalonna kiolvasztott zsírja, vörösrizsecettel keverve. Igen jó a zsír és a sav aránya, kevés só hiányzik már csak a tojásról. Igazi könnyű nyári tányér, amolyan langyos salátahangulatú.
A tojást 63 °C-os vízben 40 percig főzzük, majd félretesszük. A kétféle szalonnát összekockázunk és kevés vízzel feltesszük kis lángra 30 percre, mely alatt szépen kiolvad a zsírja. Leszűrjük, a szalonnazsírt felfogjuk. Tálalás előtt keverjük be rizsecettel és rizsolajjal: ez lesz a vinegrettünk.
További 100 g tokaszalonnát összekockázunk 1cm x 1cm-re, majd alacsony lángon, kevés vízzel (annyival, hogy épp csak ellepje) feltesszük főni. Körülbelül 15-20 perc alatt üvegesre készítjük.
A spárgát hámozóval megtisztítjuk, 4-5 cm-es darabokra lesz szükségünk belőle. Ezeket hosszában félbevágjuk, ponzuval vákuumcsomagoljuk, így marináljuk 20 percig. A zöldborsót 15 mp-ig blansírozzuk, majd egy pillanatra jeges vízbe merítjük. A karalábét kockára vágjuk, 30 mp főzés után leszűrjük, petrezselyemolajjal vákuumozzuk, így marináljuk.
Tálalás
bronzkömény
krizantémlevél
kakukkfűvirág
lestyánvirág
sós fű
mizunavirág
perui sóska
hagymaszár
cickafark
citromverbéna
A tojásokat óvatosan kinyitjuk. A hozzávalókat elhelyezzük a tányéron, a fűszernövényeket ráhalmozzuk a tojásra, amennyi csak ráfér. Körbeöntjük vinegrettel.
Lutz Lajos és Varjú Vilmos a konyhai munkát zsűrizte (Fotó: Horváth Balázs)
A konyhazsűri fő szempontjai
a munkafelület mindig tiszta és áttekinthető, csak az tartózkodik rajta átmenetileg, ami feldolgozás alatt áll
ehető alapanyag nem megy a kukába, eltározható más irányú felhasználásra
tálaláskor 5 perc késés után pontlevonás jár, rosszabb esetben hátrasorolás
a rendelkezésre álló időt aktívan kell kitölteni (az étel ne legyen túl egyszerű, de annyira bonyolult sem, hogy kifusson az időből)
Kovács Antal
Nyári tányér: karalábé, spárga panna cotta, szalonna
Fotó: Bakcsy Árpád
Festői desszert. A tojásból sabayon készült (állaga szép, ízében kevéske elforralatlan bor), a spárgából parfé (feltehető, hogy szándékosan „kifagyottabb” és kevésbé krémes, mint más fagylaltok), a karalábéból citromverbénás jégkása. Kiegészítők: borsó- és babvirág, marinált spárgaszalag, szalonnából sütött pikáns „cukorka”. Egészében kevés só jöhetne még a tányérra, ami erősítené az aromákat.
Szalisznyó Tibor
Nyáreleji „bagna cauda”
Fotó: Bakcsy Árpád
Eredeti ötlet a délszaki „zöldségfondü” műfajában. Alapja egy savanyú-édes hangulatú, halszósszal sózott pisztáciás püré, amelyben szépen folyik szét a 65 °C-on készült tojás. Körötte pácolt spárgacsík, ceruzabab, marinált karalábékorongok, zöldborsó, kenyércsipsz. A püré leheletnyit nehézkes (talán kicsit túl édes is), jót tesz neki a tojás, miután megvágjuk. A zöldbabnak nem áll jól a nyers állag, viszont a csipsz jólesően ropogós.
Sipos András
Spárga, újkrumpli, szalonna
Fotó: Bakcsy Árpád
Igazi nyári hideg-langyos tányér. A spárgához a krémes szalonnamártás hal- és kagylóalaplével készül, rajta reszelt tojássárgája. Kiegészítők: apró kocsonya tojásfehérjéből, vékony fátyol karalábézseléből, verbénás krumpli-mousse (krumplihéjból készült porral meghintve). Végül egy nagyon érdekes ízű, vékony sonkaszelet merül fel, amelyet hideg ribeye-sztékből vágtak. Műfaját nehéz meghatározni, merészen kreatív tányér, szép tálalásban.
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.
Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy honlapunkon a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ezen tájékoztatásunkat tudomásul veszed. ElfogadomBővebben...