Az első Alexandra étteremkalauzban jelent meg a szöveg, ma sem lehet sok mindent hozzátenni. Talán csak azt, hogy a desszertpálya megerősödött, és már egy kicsit több jó étterem van. Pethő Balázs konyhája az első fecskék egyike volt, állásait azóta is sikeresen védelmezi, a nemzetközi szaksajtó „gasztrobisztrónak” nevezné: állandóan változó egyszerű déli, és hosszabb esti degusztációs menük. A műhely osztódással szaporodott, számos régi munkatárs mára másutt konyhafőnök. Ilyen Mogyorósi Gábor (Alabárdos), Huszár Krisztián (Fáma), Várvizi Péter (Larus).
Erős vezérfonál a szezonalitás és a magyar klasszikusok áramvonalasítása – hogy ne mondjuk, humanizálása. Legyen bár szó körmös pacalról vagy babról, resztelt májról, rántott húsokról, főzelékekről, fasírtról, pitékről vagy rétesekről.
Néhány példa az elmúlt évek terméséből
A tökből zsenge állapotában készül főzelék, amikor a magház is belekerülhet. A kockára és spagettire vágott tök rövid marinálást és hőkezelést kap csak, sült paprikakockákkal keveredik, leveses mártás és kaporolaj kerül köré.
Tökfőzelék, „csemege báránycomb”
A körmös bab frissen fejtett babból készül, amihez külön fő kuktában, majd sül sütőben a malacköröm és a malacfül. Könnyű, hagymás-paradicsomos, levesszerű mártással tálalják.
A „paradicsomos káposzta” köményes lével forrázott ress káposztából és friss paradicsomszószból keveredik össze a tányéron. A feltét: ropogós malaccsülök.
Az almás rétes házi leveles tésztából készül: a hosszú téglalap közepére csíkban terül fel a töltelék, a tésztába pedig ezután kétfelé széles rojtokat vágnak, ezeket kétoldalról kettesével hajtják fel a töltelékre. Így lesz ránézésre fonott kalács hangulata.
Almás rétes karamellszósszal
A töltelék nagy kockára vágott alma, ami sötét karamellával szívta meg magát. A tányéron kap kevés porcukrot, hozzá vajas karamellszósz.
Almás rétes felülnézetben
Minden héten új tanulsággal járnak az egyszerű déli menük. A múlt héten első fogásként frankfurti leves volt – új kelkáposztával, tisztes virslivel, jó tejföllel. Utána resztelt máj és almás pite – ahol is mindkét tányérra sajátos technológiát dolgoztak ki a konyhán.
Jó előkészítési mód az, ha a csirkemájat többé vagy kevésbé blansírozzuk. Fiatalabb májnál elég néhány perc 70-80 °C-on. Idősebb májaknak kicsit hosszabb idő kell. Mindenképpen fontos, hogy a blansírozás után a májat azonnal jeges vízbe tegyük (fele jég, fele víz).
A Csalogány26-ban a csirkemájat négyszeres mennyiségű forrásban lévő vízbe teszik. Ez az arány szükséges ahhoz, hogy a máj a megfelelő hőmérsékletre hűtse le a vizet. Rögtön lehúzzák a tűzről, 20-25 perc után leszűrik. Tálalás előtt serpenyőben körbepirítják.
A Csalogányban szíves májat vesznek, ebből szedik ki a májat. A tapasztalatuk szerint ennek jobb az állaga. (A szívet más célra használják.)
Mártás
20 g zsír
1 salotta, finomra vágva
2 gerezd fokhagyma, finomra vágva
1 sült kápiapaprika, hámozva és kockára vágva
1 kk paradicsompüré
400 ml szárnyasalaplé (vagy jus)
A fentiek csupán hozzávetőleges arányok, a sűrűséget a végén állítjuk be. A zsíron először a salottát tesszük fel, ehhez hozzáadjuk a fokhagymát majd kicsit később a paradicsompürét. Végül a kockára vágott sült paprikát. Összepirítjuk az egészet, felengedjük a szárnyasalaplével. Egy ideig pároljuk, majd összeturmixoljuk.
A hozzávalókat keverőtálban összekeverjük, alaposan kidolgozzuk (ellentétben a galuskával). Használhatunk fakanalat vagy keverőgépet is dagasztókarral. Mintegy 10 percig keverjük.
Szaggathatjuk kés fokával a nedves vágódeszkáról a vízbe. Készíthetjük galuskaszaggatóval, vagy bajorosan speclenyomóval (vagy krumplinyomóval), vagy akár nyomózsákkal. A tésztát lobogva forró sós vízbe nyomjuk. (A nyomót a forró vízbe tartva hosszú, spagettiszerű tésztacsíkokat kapunk).
A tésztát forró, de nem lobogó, csupán gyöngyöző sós vízbe nyomjuk. Itt nem is annyira fő, hanem inkább megdermed. Nagyon gyorsan elkészül. Ekkor egy nagyobb szűrőlapáttal rögtön jeges vízbe tesszük, hogy megállítsuk a fövést. Onnan aztán kivesszük.
A Csalogányra jellemző az a csavar, amely az alábbi receptben található: az almahéjat nem dobják el, hanem hasznosítják a pektin- és íztartalmát.
Örülök a Csalogány cikknek, jó hírének, én is szíveseb fogasztom főztjüket, büszkén ajánlom másoknak.
Lassan 3 hete nincs új olvasnivaló, akár comment. Mindenkinek jobbulást kívánok!
@harasla: A gómijó halott – ennyi volt.
Illett volna megírniuk, kussolna inkább.
Kedves Harasla, a Bűvös Szakács meg fogja írni, hogy hová költözik, mihelyt tudja a pontos desztinációt. A buvosszakacs.com címen mindenképpen elérhetők leszünk.
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.
Az Inopiában sem volt könnyű helyet kapni, de ez már a múlté. Az új hír: az utóbb nyílt Adrià helyekre is nehéz bejutni.
A „Tickets”...
Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy honlapunkon a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ezen tájékoztatásunkat tudomásul veszed. ElfogadomBővebben...
Örülök a Csalogány cikknek, jó hírének, én is szíveseb fogasztom főztjüket, büszkén ajánlom másoknak.
Lassan 3 hete nincs új olvasnivaló, akár comment. Mindenkinek jobbulást kívánok!
@harasla: A gómijó halott – ennyi volt.
Illett volna megírniuk, kussolna inkább.
Kedves Harasla, a Bűvös Szakács meg fogja írni, hogy hová költözik, mihelyt tudja a pontos desztinációt. A buvosszakacs.com címen mindenképpen elérhetők leszünk.