A Tv2 csatornán november 12-én 11:30-kor indult el a nyolc részes Bűvös Szakács sorozat. Az első rész ismétlése: november 19-én 11:05-kor (Super Tv2). Minden vasárnap ugyanebben az időpontban folytatódik, a pontos receptek és ételleírások mindannyiszor a Bűvös Szakács blogon jelennek meg.
A szárhegyi káposzta védett márkanév. Minőségét a folyamatos nemesítés és a terroár adja. A levelek vékonyak, hosszan átlapolóak, magas a cukortartalmuk. Különösen magas a cukortartalma a torzsának, ami segíti a tejsavas erjedést a savanyító hordóban.
A vékony és édes levelek a hosszú elkészítés alatt nem mállanak szét, de a szájban olvadnak. Ellentétben számos hibridfajtával, amelyek vagy hamar pempősre főnek, vagy örökre pergamenszerűen rágósak maradnak.
Erdély több régiójában a töltött káposztát nem csak savanyúból, hanem édesből vagy kovászoltból is készítik. A töltelék sok helyen borjú és sertés, a hozzáadott gabona nem csak rizs vagy árpagyöngy, hanem kukoricadara is lehet. A fözőlébe mindig kerül valamilyen füstölt hús és több vagy kevesebb paradicsomlé; illatatosításként csombor vagy kapor.
Variáció a témára
Bizonyos hozzávalók szeretik egymást, ilyen a káposzta és a hús. Ez a párosítás a világ sok régiójában bővül harmonikus kiegészítőkkel. Szívesen csatlakozik a füstösség, a gyümölcs, a bor. Kerülhetnek bele olajos magvak, különféle fűszernövények is. Itt most a magyar töltött és kolozsvári káposzta egy lehetséges variációja követezik.
A káposzta enyhe savanyítást kapott csupán (7-10 napos), állaga roppanós. A gyümölcs körte, de ugyanígy adhatunk hozzá almát, ananászt, birset, szőlőt, szárított szilvát vagy sárgabarackot. A füstölt hús nem csak kolbász lehet, hanem lehet császárszalonna, füstölt tokaszalonna, sonka vagy csülök.
Az alábbi tányéron padrón és shishito paprika szerepel, ezeket már magyar kertészek is termesztik. Használhatunk azonban hozzá akár vörös vagy zöld kápiát vagy más vastagabb húsú, sütésre alkalmas paprikát. Ez utóbbiakat grill alatt vagy forró sütőben addig sütjük, míg a bőre hólyagos és fekete nem lesz – ezt eltávolítjuk róla.
Ez a változat a töltött káposzta és a régi “kolosvári” rokona. Kapcsolódó cikk ITT
Ehhez a töltelékhez körülbelül 1:1:1 arányban keverjük a színhúst, a szalonnát és a bőrt. Az egészet először csíkokra, majd borsó méretűre vágjuk, de darálhatjuk is – 8-as vagy 10-es tárcsán. Mint minden tölteléknél, a darálót és a húsféléket erősen lehűtjük. A húst és az alkatrészeket 0 és +5 °C közé, a szalonnát akár még hidegebbre (0-3 °C-ra) hűtjük. Jó hatást, jó kötést érünk el, ha a hús és szalonna egyharmadát még egyszer ledaráljuk.
A kacsa elhagyható, nem szokványos alkotóelem, de jó ízt ad neki. Egyes szakácsok szerint érdemes egy egész sertésfejet feldolgozni tölteléknek, mert ez természeténél fogva hozza a megfelelő arányokat. A fűszerkeverék kétharmada bors legyen, a többi fűszert egyenlő arányban keverjük bele.
A videóban mintha 180C-fokra rakták volna a töltött lábat.
A vietnami kesrol kerhetnek valami infot, pontosan, hogy nevezik illetve honnan rendelheto?
K,
Praktikus lenne valamelyik videómegosztó portálra feltenni a sorozatot azoknak akik lemaradtak róla vagy külföldön élnek.
@kalocsai
ez a jogtulajdonos reszortja gondolom, de egyébkéntaz összes videó elérhető a tv2 honlapján
https://tv2.hu/musoraink/buvos_szakacs
ha külföldről nem engedi, akkor pedig a vpn használatát javaslom (pl hola)
Köszönöm
Kedves hozzászólók! Készül a youtube-csatorna. És a vietnami késről is szó lesz hamarosan.
minden nagyon szép, de azért a zamponéhoz így felvágni a lábat, barbárság. egy olasz kicsontozza pillanatok alatt, végig körbevágva, legörgetve az folyamatosan a körbevágott részt. és még a köröm csontok nagy részét is kiszedi 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=lf2lbOINhIg
4.50 -től érdemes nézni
Vállalható minőségű savanyú káposzta Budapestien hol kaptató?
Lehel téri piac, földszinten a Váci úttal ellentétes oldalon, egy cukrászda és egy tejbolt között.