Míg más éttermekben évente 20-30 új fogás készül, az Ikarusban havonta ennyi. A team hosszú évek alatt vált olyanná, amilyen: rugalmas és motivált, a világ legképzettebb csapatainak egyike.
Az Ikarus-konyhát az első naptól kezdve Eckart Witzigmann évszázad szakácsa patronálja (akinek tavaly adhatta át a Hagyomány és Evolúció díjat a Magyar Gasztronómiai Egyesület).
Az executive chef, az elzászi Martin Klein 2002-ben Michelin-csillagot szerzett Münchenben a Marstall étteremnek, majd nem sokkal később már ott volt az Ikarus alapításánál. 2014 elején vette át a 10 év után távozó Roland Trettl-től a vendégszakács-rendszer logisztikai és szakmai irányítását, illetve az ezzel járó állandó repülést.
A földi személyzet vezetője Tommy Dananic és Jörg Bruch, a két konyhafőnök. Az öt tagú cukrászpályát a fiatal Dominik Fitz irányítja (régi cukrászdinasztia sarja).
Az Ikarus-team házigazdaként mindig háttérbe húzódik a vendégszakácsok mögött, egyetlen olyan hónap van, amikor főszerepet kapnak: 2015-ben ez a hónap novemberre esik.
Az Ikarus-team öt bevezetőfalata
Elsőként egy rambutánból kell kiszippantani a tölteléket (a rambutánt nevezik hamis licsinek is). Maga a töltelék: kodzsi és jakabkagyló.
A második falat: tápiókaropogósra tett posírozott osztriga és borágó.
A következő két amuse asztali füstölőn érkezik, a rács alatt Binchotan-faszén. A rácson egyfelől „BBQ-sertés”, ami egy minipizza kinézetű ropogós lap. A „tészta” valójában sertésfarokból készül (a farokrészt 24 óra konfitálás után csontozzák, préselik, grillezik.) Rajta három íz: csilis pirospaprika-krém, kukoricakrém és konszomézselé oldalasból.
A rácson másfelől házi wagyu-kolbász hagymás mustárkrémmel, és szintén jó adag kellemes füstízzel. Puha apró lepénybe burkolják, aminek az egyik oldala alaposan meg is pirult.
A bevezető falatok desszertje egy makaron. A tésztája a szokásosnál kevesebb cukorral és több sóval készül, a tölteléke mogyorónugát, citromkrém, vacherin-sajtból készült espuma, szarvasgombával aromatizálva. A tésztaburok omlik, a krémes belső összetett és meglepő: kiváló
A menü
Szaibling, „savanyú káposzta”, ánizs. A káposztás hal témájának feldolgozása. Az ánizsolajjal vákuumozott hal 20 percig készül 40 °C-os hőmérsékleten, műanyaghengerbe simítva. Az így keletkező halgyűrűt ezután megtöltik. Ehhez vékonyra vágott karalábét savanyítanak káposzta módjára, így ízre és kinézetre is hasonlít a káposztára, mégis meglepően más. A savanyított karalábé levét is felhasználják: először is sűrítik, majd kevés ecet hozzáadásával lágy, krémszerű zselédarabok készülnek belőle a töltelékbe. A kompozíció tetején ánizskenyérből készült ropogós kruton és lágyra marinált céklatölcsérek könnyű, joghurtos zöldfűszermajonézzel. Az étel különlegességét az ánizs, a selymes hal, az érdekesen lágy savak harmóniája és a meghökkentő krutonropogósság adja.
Libamáj, szilva, makadámdió. A libamájat egy éjszakán át sós-szilvás lében pácolják, egészben. Másnap lemossák, és izzó faszénnel egészen feketére sütik-karamellizálják. Amikor kihűlt, a szinte fagyos májból faragnak azután forgácsokat, amelyek a tányéron rakott szoknyát formáznak. A szoknya alatt igen pikáns a savanyított aszalt szilva és az umeboshikrém párosa, pirult dióval és ropogós keserűcsokoládé-homokkal.
Tőkehal, szénatej, fekete gyökér, maláta. Vaskos és szaftos halhús, optimális textúrával. A garnírung a hal nyelve, továbbá szalagra vágott és feltekert feketegyökér, édeskés-kesernyés mártással töltve (házi malátasziruppal búzasört erjesztettek, ezt sziruposra sűrítették, malátaecettel ízesítették).
A hal fehér-habos mártásában mezei széna: a szénát sütőben sötétre pirítják, ezután alaplébe áztatják, mint a teát. Ezt a levet dolgozzák fel mártásnak, némi tejszínnel. A végén fehér ropogós lapótya és édes-kesernyés malátahamu kerül még rá a tányéron.
Széna
Osztrák konyhán alapvetően hegyi szénáról beszélünk (Almheu, Berghau), vagyis kifejezetten a magasan fekvő, hűvös hegyoldalakban kaszált, lassan fejlődő, éppen ezért nagyon aromás füvek, gyógyfüvek keverékének szárítmányáról.
Aki ilyen mezőt vagy szénát szagolt, az nem felejti el az illatát, és nem csodálkozik azon, hogy itt lesz a legjobb a tej és a tejtermék. A szénának egyebek közt a magas kumarintartalmú fűfélék adnak sajátos illatot és aromát. (A kumarin egy másodlagos növényi anyag (“phytamin”), amit illatszerekhez és gyógyszerekhez is használnak.)
A hegyi széna konyhai felhasználása is régi hagyomány. Bizonyos helyeken közismert a szénában készült illatos húsvéti sonka (Osterschinken im Bergheu: Eckart Witzigmann receptje 1 kg bioszénával készül), Svájc egyes régióiban szénakrémlevest főznek.
Borjúfej, gesztenye, zab, birs, fehér szarvasgomba. Mindenekelőtt parádés a pankómorzsából készült panír. A panírban kockázott, lágyan rocogós borjúfej, téglaformára rendezve. Különleges hatás a rátett zabpirítós (ráerősít a ropogósságra és a naturális ízekre), az édeskés gesztenye és a friss fehér szarvasgomba hajszálvékonyra gyalulva. Jóleső őszi kiegészítő az itt-ott megjelenő birskrém is.
Sütőtök, sobrasada, tojás, feketekenyér. Olyan, mint egy sósabb fajta tökkompót, vagy mint egy mély ízű sütőtökfőzelék. Kiegészítői: feketekenyérből készült (nagyon érdekes) tészta és szárított tojássárgája. Az asztalnál öntik fel egy sűrű forró mártással. A mártáshoz a szárnyaspecsenyelevet először füstös paprikával (pimentón de la vera) ízesítik, majd sütőtökből centrifugált koncentrált lével keverik, így koncentrálják tovább. Végül mallorcai sobrasada-kolbász hozzáadásával gyöngyöztetik még röviden.
Marron-rák, alga, citrus. Enyhén hőkezelt, nagyon szaftos rákfarok roppanós zöldségekkel. A répakrémet sablonnal formázzák a tányérra, citrusport hintenek mellé. Az egészet az asztalnál öntik fel algás-pezsgős vajmártással, amely olyan, mint egy jófajta bor: komplex, strukturált, hosszú lecsengésű.
Őzgerinc, fenyő, zeller. Kiváló, szaftos hús, szép könnyű pecsenyelé, amit cirbolyafenyő termésével aromatizáltak. A garnírung bébiméretű aranyozott fenyőtobozt formáz, valójában könnyű, levegős zellerkrém (szintén enyhe fenyőaromával), amit kívülről földes feketére színeztek. A tányéron tökéletes és harmonikus egyszerűség.
Körtedesszert. A gyümölcshenger palástja vékony körteszalag. Töltelékének alapja egy savanykás írójughurt-hab. Benne jéghideg posírozott körtegolyócskák, nagyon intenzív ízű mogyorókrém és mogyoródarálék, ezenkívül még feltűnik egy nagyon ropogós morzsaféle (crumble) is. Az édeskés körtét a sósság és a lágy savasság nagyon szépen egészíti ki, korunk kiegyensúlyozott és könnyed desszertstílusában.
Turbolyagyökér, méz, krumpli, szarvasgomba. Nagyon érdekes desszertkísérlet a szarvasgombával és a vele baráti viszonyban lévő hozzávalókkal. Az édességet a jól adagolt mézes mártás hozza, a roppanósságot a burgonyacsipsz, a háttérben ott a különböző karakterű zöldségek közös földessége, és az egészet abroncsként fogja össze a friss szarvasgomba.
Restaurant Ikarus / Hangar-7
Salzburg Airport
Wilhelm-Spazier-Str. 7A
5020 Salzburg
Tel.: +43 662 2197-0
Fax: +43 662 2197-3786
E-Mail: ikarus@hangar-7.com
A 2016-os év vendégszakácsai
A 2016-os év vendégszakácsai a salzburgi Ikarusban
Január: Dimitris Pamporis (Apocalypsis, Patmos, Görögország)
Február: Poul Andrias Ziska (KOKS, Farö-szigetek)
Március: Dominique Crenn (Atelier Crenn, San Francisco)
Április: Sang-Hoon Degeimbre (L’air du Temps, Liernu, Belgium)
Május: Prin Polsuk (Nahm, Bangkok, Thaiföld)
Június: Alexandre Couillon (Restaurant La Marine, Noirmoutier an ile, Franciaország)
Július: 75 éves Eckart Witzigmann (egykori tanítványok által összeállított meglepetésmenü)
Augusztus: Ikarus Team (Restaurant Ikarus, Salzburg)
Szeptember: Syrco Bakker (Rastaurant Pure, C., Cadzand, Hollandia)
Október: Vladimir Mukhin (White Rabbit, Moszkva)
November: Christian Bau (Victor’s Fina Dining by Christian Bau, Perl-Denning, Németország)
December: Søren Selin (Restaurant AOC, Koppenhága)