A hagymás nyúlnak sok változata van, egyetlen főszabálya az, hogy a hússal egyenlő súlyú hagymát kell hozzá cikkelyekre vágni. Hat személyre két fiatal nyulat darabolunk fel (egyik se legyen nagyobb 1,2-1,3 kg-osnál). Jól működik a recept csak combbal és lapockával is, fontos, hogy ne legyen öreg az állat, mert a szárazabb hús és a kötőszövetek alacsonyabb aránya miatt a szaftja sem lesz olyan jó.
2 kg hagymát olívaolajban feltesszük a cserépedényben (vagy öntöttvaslábosban vagy magas falú tepsiben). A hagyma cikkelyre vágásakor igyekezzünk a hagyma természetes barázdáit követni. Nem kell megpirítani, elég, ha néhány perc alatt megüvegesítjük.
Hozzáadunk 1 kg érett, húsos, hámozott paradicsomot nagy kockára vágva. (Ha nincs, egészben eltett olasz paradicsomokat használjunk, a konzerv leve nélkül.) A besózott húst nagyon erős lángon, igen kevés zsiradékon, folyamatos mozgatás és dobva rázás mellett néhány perc alatt elősütjük (a legjobb, ha néha belobban a serpenyő). A nyúlhús cukortartalma meglehetősen magas, hamar szép barna lesz. Több részletben végezzük az elősütést, az utolsó adaghoz nagy pohár, nem túl savas, nem túl gyümölcsös száraz fehérbort öntünk, s pár percig sűrítjük.
A cserépedényben összekeverjük a húst és a paradicsomos hagymát. Ez utóbbi még kipúposodik az edényből, de hamar össze fog esni. Hozzáadunk egy fej fokhagymát, 2 dl olívaolajat, kevés kimagozott chilipaprikát (vagy más hosszú erős paprikát) és egy ízesítőcsokrot (melyben friss petrezselyem, babérlevél, majoránna és menta van). 40-45 perc alatt közepes lángon, fedetlenül készítjük el, néha óvatosan megkeverjük. Tálaláskor borsot darálunk rá, kevés friss mentával és petrezselyemmel hintjük meg.
Ugyanezt készítik még sok variációban. Például paradicsom nélkül borral, brandyvel, citromlével és húslevessel (mindösszesen fél literrel) s a végén egészben pirított, hámozott mandulát szórnak rá (a fenti mennyiségre 10 dkg-t). Van, aki készítés közben mozsárban tört mandulával, fokhagymával, petrezselyemmel sűríti a mártást.