Lencse
- 150 g sárga lencse (toor dal)
- 100 g vörös lencse (masoor dal)
- 1 kk kurkuma
- zöld csili
- 3 gerezd zúzott fokhagyma
- 2 cm gyömbér
Gyakran az étel három vagy akár többféle lencséből készül, de ez nem kötelező.
A lencséket folyó vízben alaposan átmossuk majd térfogatra háromszoros-négyszeres mennyiségű vízbe áztatjuk húsz percre, felforraljuk és lehabozzuk. Lefedjük úgy, hogy kis rést hagyunk majd gyöngyöző forrással készítjük, időről időre megkeverjük és újra lehabozzuk (ha nem tesszük, keserű íz marad hátra). Szükség esetén, pótoljuk a folyadékot, hogy a lencse ne ragadjon le. Amikor annyira megpuhult, hogy a két ujjunk közt könnyen szétnyomható és még maradt lé is, akkor kész.
Tadka
- 3 ek vaj, tisztított vaj, ghee vagy növényi olaj
- 10 g római kömény
- csipetnyi édeskömény mag
- csipetnyi mustármag
- 3 gerezd fokhagyma, finomra vágva
- 10 g gyömbér, finomra vágva
- 1 zöld csilipaprika, karikára vágva
- 2 ek hagymás paradicsom „masala”
- 1 kk kurkuma
- ½ kk csilipehely
- 1 ek vaj
Klasszikus formula szerint először a zsiradékot közepes hőmérsékletre hevítjük. Hozzáadjuk a száraz fűszereket egészben. Amikor „megmozdulnak” (10-15 mp), hozzáadjuk a fokhagymát, a gyömbért és a zöld csilit, a lángot kisebbre vesszük.
Amikor a fokhagyma is táncolni kezd az olajban, levesszük a tűzről, hozzáadjuk a kurkumát és a csilipelyhet. Elkeverjük, visszatesszük a tűzre, és néhány másodperc múlva hozzáadjuk a paradicsomos „masalát”. Két-három percig sűrítjük, majd a felét forrón ráöntjük a főtt lencsére, elkeverjük és sózzuk. Végül a tadka másik felét is ráöntjük. Pirított hagymával tálaljuk. Friss korianderzöldet és csipetnyi csilipelyhet is adhatunk rá.
A hagymát a pirításhoz keresztben félbevágjuk, a belső részét kivesszük (ez felvágva túl kicsi, hamar megég). A többit nem túl vékony karikára vágjuk, és élénk tűzön folyamatosan kevergetve addig pirítjuk, míg szép barna színt nem kap. (Ehhez a kívánatos barnaságnál előbb vesszük le a tűzről, és tovább kevergetjük, míg a hagyma el nem készül). Itatósra teregetjük.
Ez a klassziukus képlet tehát. A hőmésékletekre nagyon kell ügyelni. Ha valakinek nincs túl nagy gyakorlata, akkor ajánlatos a száraz fűszereket kis serpenyőben röviden pirítani, néhány másodperc után az olajat másik serpenyőbe átszűrni, magát a száraz fűszert félretenni (hajlamos gyorsan megkeseredni), amíg a többit hozzávalót készítjük. A száraz fűszert ilyenkor a végén adjuk vissza a tadkába.
Hagymás paradicsom-masala
- 5 ek növényi olaj
- 500 g hagyma, finomra vágva
- 500 g paradicsom, hámozva, kimagozva, 5 mm-es kockára vágva
A hagymát az olajon üvegesítjük, míg épp színt nem kezd kapni. Hozzáadjuk a paradicsomot. Közepes lángon addig készítjük, amíg a folyadék jelentős része el nem párolog, az olaj külön nem válik a széleken. Tálba tesszük, felhasználásig hűtőszekrényben tartjuk.