Rozsdás. Valami ilyen nevet vár az ember a budapesti indusztriálkártyié kisfőzdéjétől. A szín, a hangulat teljesen stimmel, a pláne pedig az, hogy a Rozsdás gerincét rozsmaláta adja. Így duplán jogszerű az elnevezés. A rozsmaláta kedvelt alapanyag az otthoni főzők háza táján, de a kisüzemek esetében már ingoványosabb talajnak számít. Ennek több oka is van. Egyrészt a rozsmaláta nagyon opálossá teszi a sört, ami a nyiladozó sörkultúránkban még mindig kicsit tabunak számít. Mert ugye a kristálytiszta sör a jó sör, tartja a mondás és ezt a sztereotípiát a mai napig nem sikerült kitörölni a köztudatból. A másik baj a rozsmalátával, hogy nagyon megnehezíti és lelassítja a szűrést. Többek között emiatt is szokták a legtöbb főzdében 20% körül maximalizálni a rozstartalmat.
Ehhez képest három “gerillaszűz” sörfőző pár hónapja egy 42%-nyi rozsmalátát tartalmazó recepttel kopogtatott Rizmajer József ajtaján. Ábrahám Máté, Nagy Ervin és Roszik András alapkoncepciója egy Amarilloval hidegkomlózott rozsos ivósör volt, amiben a prímet a rozs viszi, nem pedig a komló, ahogy az a viszonylag populáris rye IPA-k esetében lenni szokott. Rizmajerék pedig amúgy is szeretnek télidőben kollaborálni (lásd 424 és Popcorn), így az üzlet megköttetett. A Thurn und Taxisosok nyugodtan eltehetik a raktárba a kedvencüket, mert most ez lesz a sláger.
Rozsdabarna, opálos italt rejt az üveg. A hab feszes, pöffeszkedő, kitartó. Az indítást kicsit orrnehézzé teszi a komló. Feltűnik a háttérben a maga savanykás karakterével a rozs, jelen van a begyúrt kenyértésztás jelleg, de az összképet a mélygyanta, a menta, a citromhéj és a kicsit virágos karakter IPA-s irányba tolja. A korty ehhez képest teljes pálfordulás, a rozsmaláta ugyanis átveszi a stafétabotot. Eleinte a rozskenyeres érzet dominál, savanykás felütéseivel határozottan megkülönböztetve magát a pilsenimalátás irányzattól, majd középtájt eluralkodik a fanyar, szárazabb hangulat, ami mindvégig kitart. A komlózás inkább háttérbe szorul, végszóra válik csak erősebbé, a gyengéd élesztős jelleg pedig jól áll a sörnek. A zárás talán kicsit fanyarabbra sikeredett a kelleténél, de összkép ismeretében ez egyáltalán nem zavaró. A Rozsdás a rozsról szól és amennyiben tényleg ez volt a cél, akkor a megvalósítás is remek lett.
Jól sikerült főzet, érdemes kóstolni. Végre egy újabb gerillacsapat, akik nem egy IPA-t dobnak a piacra kezdésnek. Reméljük nem törik meg a lendület és lesz élet a rozson túl is.
Gyakorlatilag most tettem le a poharat. Friss véleményem : rozskenyeres savankás jelleg, de nekem a komló dominál! Viszont jó inni, és finom :)) Gratulálok !
Háát én is most tettem le, de nekem nem ennyire jön be…a rozskenyeres savanykásság valóban megvan, már már néha túl savanyú is, de itt a dolog elhal, semmi más íz nincs jelen (a rozsból adódó szirupos állag tetszik!), majd hirtelen betámad egy nagy adag száraz keserű vélhetően a magnumból és ott is marad jó sokáig…igazából nekem kicsit skizofrén a sör, mintha nem is tudná mi szeretne lenni…ha egy rozs-domináns ivó sör volt a cél, akkor nekem túl sok a keserűkomló és teljesen felesleges a tomahowk (sic!) és amarilló (sic!) mert semmi nem érződik ezek remek aromáiból, csak többe kerül …
ha meg inkább ipa irányba szerették volna, akkor biza több aromakomlózásra van szükség…
fura de nekem az illatban sem jelentek meg a zsombibácsi által leírtak, inkább csak egy gyógynövényes komlósság, direkt hagytam utána melegedni, meg áttöltöttem más pohárba , de nem…
nyilván nem fair összehasonlítási alap, de most kinyitottam egy brew dog alpha popot, amit hoppy rye pale ale-nek titulál a főzde , (és valóban jó komlós cucc, de nem ipa. ugyanakkor vásároltam és ugyanannyi időt töltöttek hűtőben). nagyon szép összhangban van a komlózás és a malátázás igencsak komplex darab. a brew dogra jellemző brutális komlózás sem nyomja el a rozst, finoman kiegészítik egymást. ikeserűkomlónak alig van jele, inkább a komlók aromakomponenseire mentek rá. sztem ez jobb párja a rozsnak,mint a száraz keserűség.
mielőtt vki félreértené, nem bántásból írtam az előzőt, sőt! ez a sör egy remek alap lehet a jövőre, ha szépen kiforrja magát a recept.
(igazából azért vettem meg mindkét sört, mert szeretnék én is rozzsal próbálkozni, és kíváncsi voltam mi rejlik benne)
@rambo13, @trouble: Ezért jó, ha más is leírja a véleményét. Én most ittam meg egy második üveggel, határozottabbnak éreztem a komlót talán, mint az elsőnél, de még mindig a rozs vezette a kortyot. Sokkal inkább volt savankás a vége, mint keserű. Viszont a címkét csak most olvasom, ez a tomahowk és amarilló horzsol. Remélem csak nem nézett rá senki, mert ha ezt ellenőrizték is…
A tartályban még a rozs dominált, az üvegben már a komló.
Ajánlom a főzők figyelmébe a tökéletes rozssört:
http://www.schremser.at/web/unser-bier/bio-roggen.html?lang=de
csapon kóstoltam a bécsi craft beer festen, nálam az egyik kedvenc volt, dacára a hatalmas és sokszínű választéknak
@ Bud Taste
nekem a komló dominanciával nem lenne bajom, ha nem ilyen egysíkú keserű lenne…
a tippet köszi, szerencsére nem kell ausztriáig utazni érte, mert a rákóczi térnél beszerezhető:
http://www.beerodalom.hu/sorok/468-schremser-bio-roggen-033l.html
off:@ zsombibacsi
tegnap kaptam egy spam-et még jó hogy ránéztem, mert ezt:
http://www.brewie.org/ reklámozta. lehet (sőt biztos), h én vagyok ennyire lemaradva (csak kapkodom a fejem a sok újdonság miatt), de még nem hallottam róla. tudsz erről valami bővebbet? igen erősen magyar kötődésű a dolog…
http://startupper.hu/interju-brewie-beer/
Hopp a Schremser, – jó hogy eszembe juttattad – bár azt inkább az osztták Sparban kell keresni a Thurn und Taxis azért itt is megkapható – és ha szabad spammelnem kicsit – http://sorbuvar.blog.hu/2014/11/28/berozsdasodva_rizmajer_rozsos_sor_gpa – A Rozsdás csapról sokkal rozsosabb, üvegből valóban a komló jön ki inkább és kicsit fáradtabb így, de ez a nem túl karakteres ízvilág még jobban ihatóvá teszi. engem stlusában abszolúte a Pop Corn-ra emlékeztetett
@rambo13:igen, hallottam róla, ha jól tudom, magyarok a tervezői. Nem hallottam viszont még senkitől,akinek lenne itthon. Esetleg @Bud_Taste tud valamit? Jó lenne vele egy próbafőzés, vagy legalàbb megnézni egyet élőben.
@ zsombibacsi: igen pont azért kérdeztem, mert magyarok a tervezői. a házi sörfőzők egyesületét nem keresték meg? az furi…
@rambo
Ránézésre eléggé hasonlit a cucc a Zymatic PicoBrew-re ami már kapható is egy ideje
nem bántanám én ezt a sört, mert tényleg nem rossz (a múltkor ezt találtam mondani egy csapolt sörre, amire a pincérnő egészen megbántódott…megnyugtattam, hogy ez nálam több, mint dicséret 🙂 ), CSAKHOGY: az mégiscsak nehezen elfogadható, mikor az üveget kitöltve a sörben ízelt lábak, meg összetett szemek (gyanítom légy maradékai) úszkálnak…csöppet sem vonzó…és jöhet nekem bárki bármilyen magyarázattal, hogy milyen sanyarú egy kisüzemi sorsa, meg milyen nehéz a doga, ilyet a legalja nagyüzemi esetén sem látni…szóval komoly erőfeszítés ilyenkor „leszűrni” a rovardarabokat és objektíven értékelni utána…számomra szinte lehetetlen feladat…
@alehunter: Irigyellek a jó szemedért, hogy a sörhabból ki tudtál látni egy összetett szemet :). De viccet félretéve, ez a Rozsdás finoman szólva is megosztó lett és ezen messze túlmutat egy rovar az üvegben, ami ha így volt, tényleg elfogadhatatatlan. Mindenképpen jelzem majd a főzőknek, hogy nézzék végig az elmúlt napok kommentjeit, tanulságos.
@rambo13: Most hogy mondod, mintha előkerült volna valamikor az egyesületben, még nagyon régen. Utánakérdezek, de talán ott is csak valaki kérdésként dobta be, hogy tudunk-e róla valamit.
nem volt nehéz látni sem a szemet, sem a lábakat, mert jobbára a sörhab tetején pihentek, illetve annak elmúlta után a sör felszínén…ennek ellenére is az kell mondjam, meggyőző sör ez, csak hát ilyen hibák szerintem teljesen elfogadhatatlanok…ha én lennék a tulaj, keményen seggberúgnám a higiéniáért felelőseket…