
Molnár Gábor percekkel az eredményhirdetés előtt:
„Három dolog. Az egyik: mindent maximálisan teljesítettünk, minden pontosan úgy jött össze, ahogy elterveztük, a legjobb formánkat hoztuk. A konyhai zsűri folyamatosan árgus szemekkel figyelte minden mozdulatunkat: a tisztaságot, a pontosságot, a fegyelmet, a hulladékfelhasználást, az egész koreográfiát. A másik: elképesztően erős volt a mezőny, szinte hihetetlenül. A harmadik: még ebben az erős mezőnyben is úgy érezzük, hogy a teljesítményünkkel be kell jutnunk a döntőbe.”
Kilencedik helyen végzett a magyar csapat a Bocuse d’Or európai selejtezőjén
A Stockholmban tartott európai Bocuse d’Or selejtező dobogósai
1/ Svédország
2/ Dánia
3/ Norvégia
Különdíjak
Legjobb commis: Oroszország
Legjobb haltányér: Franciaország
Legjobb hústányér: Finnország
Magyarország kilencedik helyezésével ismét továbbjutott a lyoni döntőbe, amelyet 2015. január 28-29-én rendeznek meg.
A csapat tagjai: Molnár Gábor szakács, Pohner Ádám segítő, Várvizi Péter coach (Larus étterem). A zsűriben Hamvas Zoltán, a magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke képviselte az országot.
Molnár Gábor 2008-ban második, 2014-ben első helyezést ért el a Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) által alapított Hagyomány és Evolúción, Magyarország első melegkonyhás szakácsversenyén. 2010-ig a pécsi Enoteca Corso étterem séfje, később a Michelin-csillagos müncheni Königshofban vezeti az előétel-részleget (chef de partie), majd a Königshofhoz kapcsolódó müncheni Geisel’s Vinothek mártás- és halrészlegének vezetője (junior sous chef).
A selejtetző további résztvevőinek végzési sorrendje:
4/ Franciaország
5/ Finnország
6/ Egyesült Királyság
7/ Izland
8/ Észtország
9/ Magyarország
10/ Németország
11/ Hollandia
12/ Svájc
13/ Ausztria
14/ Belgium
15/ Olaszország
16/ Spanyolország
17/ Törökország
18/ Oroszország
19/ Luxemburg
20/ Bulgária

A magyar felkészülést jelentős részben a Miniszterelnökség finanszírozta, a versenytányérok fejlesztésében részt vett a Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) számos tagja és a francia Serge Vieira, aki a magyar Bocuse d’Or Akadémia felkérésére jött el Budapestre néhány napra. (Vieira a 2005-as lyoni Bocuse d’Oron szerzett aranyérmet, étterme ma 2 Michelin-csillagot visel.)
Magyarország másodszor jutott be a lyoni döntőbe, amelyen előző alkalommal Széll Tamás (Onyx étterem) tizedik helyen végzett.

Stockholmban húsz ország csapata versenyzett két napon át, ebből 12 jutott tovább a lyoni döntőbe. Szokás szerint hal- és húsételt kellett készíteni, a halat tányérszervizben, a húst dísztálon. Kötelező alapanyagok: fekete tőkehal Belon-osztrigával és fekete kagylóval, illetve svéd malac combja, választható kiegészítővel.
A magyar versenytányérok receptjei hamarosan fent lesznek a Bűvös Szakácson.

Molnár B. Tamás MGE-alapító a felkészülésről
Arra talán nem voltunk felkészülve, hogy Stockholmban ennyire erős lesz a mezőny. És ha lehet, még kiugróbb volt a skandináv dominancia, mint korábban. Igazából négy-öt csapat volt láthatóan gyengébb, a többiek között nagyon-nagyon szoros volt a verseny.
Ami a magyar csapatot illeti, érdekes volt az elmúlt hónapokban figyelni a folyamatos „fokozódást”, ahogy lassan megteltek tartalommal a Bocuse d’Or-on elvárt látványelemek. Serge Vieira nagyon sok hasznos szempontot és megoldási lehetőséget terített asztalra néhány nap alatt, amit azután a magyar csapatnak kellett saját képére formálnia. Tálalásról tálalásra javultak az ízek, módosultak a tányérok.

Mindebben sok ember sok évi munkája sűrűsödött össze. Vissza kellett nyúlni abba a kincsestárba is, amely tíz év alatt halmozódott fel MGE-tagok konyháin. Tőlük származott számos régóta finomított recept, technológia, kisebb-nagyobb részlet, összességében a megoldások közel kétharmada. Köztük olyan egyszerűnek ható, de nagy pontosságot igénylő dolog, mint fasírt, tapenád, hús- vagy halmarinálás. És beszivárgott a versenytányérokba az a sok tapasztalat is, amit a salzburgi Ikarus konyhájára érkező vendégszakácsok közvetítettek a magyarok felé az elmúlt 9 évben. A Hangar-7 csapata 9 éve minden hónapban lehetővé teszi a Magyar Gasztronómiai Egyesületnek, hogy közelről lássuk a világ csúcsszakácsainak munkáját és személyesen bármit megkérdezzünk tőlük.
A felkészülés egyik nagyon fontos tanulsága, hogy életbevágó a tanulók szerepe. A versenybokszban a munkának gyakorlatilag a fele a segítőre (commis) hárul, akinek igencsak állnia kell a sarat, óriási a felelőssége.
A jelenlegi magyar szakmai oktatás sajnálatos színvonala mellett minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy találékony képzési és önképzési formákat teremtsünk. Ilyen például a Hagyomány és Evolúció vagy a Czifray-versenykurzus is, amiket évek óta rendez a Magyar Gasztronómiai Egyesület. Épp ezen a hétvégén is tartunk egy újabb Czifray-fordulót…

Ugyanilyen fontos lenne az is, hogy oktatófilmeket készítsünk a Bocuse d’Orra való felkészülésről a következő nemzedékek számára. Lépésről lépésre kell láttatni a versenytányérok készítését, hogy ne vesszen el a megszenvedett tudás. Ezek kordokumentumok, nagyon sok embert el kell érniük.
Az MGE így teljesítheti be ígéretét, mely szerint a szakácsverseny nem cél, hanem eszköz.
Mint előző alkalommal, úgy most is magunk mögött hagytunk olyan országokat, amelyeknek fejlettebb az étkezési kultúrájuk, jobbak az alapanyagaik, piacaik, tudatosabb a közönségük. Ezt nem szabad szem elől tévesztenünk. Ezért fontos, hogy a szakácsversenyeket – ellentétben például egy sportversennyel – mindig csupán eszköznek és ne célnak tekintsük. A tulajdonképpeni cél itt egy nagyon összetett szakmacsoport és a hozzájuk kapcsolódó ágazatok egész sorának a fejlesztése. Annak a talpra állítása, amit úgy nevezünk, hogy magyar étkezési kultúra.
A stockholmi Bocuse d’Or Europe résztvevői voltak
Egyesült Királyság
Ausztria
Belgium
Bulgária
Dánia
Észtország
Finnország
Franciaország
Németország
Magyarország
Izland
Olaszország
Luxemburg
Hollandia
Norvégia
Oroszország
Spanyolország
Svédország
Svájc
Törökország



Annyi biztos, hogy videókat nagyon szívesen néznénk a készülésről és a versenyekről is!
Azt lehet tudni, mi van a skandináv dominancia mögött? Mert feltételezem, nem csak náluk, de mindenhol rengeteg munkát ölnek a felkészülésbe stb. Mi a titok? Egyediség? Pénz? Alapanyagok?
@danielkatz: Nagyon jó kérdés. Mind a három, meg még egy sor másik dolog is… Részletesen írunk róla hamarosan a Bűvös Szakácson.