
Kisebb szélcsend uralkodik mostanában a kisüzemi sörök piacán, legalábbis az újdonságok terén. De semmi ok a félelemre, a gépezet beindulni látszik, Takács Péter például a Kerge Bárány nevű brown ale-jét fogja bemutatni a Jónás Kézműves Sörházban, a Hopfanatic pedig egy hét múlva készül nagy dobásra egy american barley wine-nal. Azonban a nagy pangás ellenére is van néhány érdekesség a kézműves boltokban.
A jó nő plusz hideg sör reklámfogás szárazra rágott csont, fantáziátlan kombináció. Teljesen mindegy, hogy hány embernek folyik már ki a könyökén a mélydekoltázsú felszolgálólány a harmatozó korsóval, mindig vannak újabb és újabb próbálkozások. Kisüzemi piacon eddig a Fóti Sörfőzde vitte a prímet a kéjesen sóhajtó akcióhősnőkkel és a szépszemű mangalányokkal, de a kiskunfélegyházi Bäder Sörfőzde most egy szinttel feljebb lépett.

Combfix, előbuggyanó mellek, kivillanó vörös bugyi és egy teli korsó. Ezek a Bäder witbierjének legfőbb külső jellemzői. Meg hogy fátyolosan arany színű, de ezt csak kisbetűvel. A könnyűvérű Betty Babe úgy mosolyog, mint aki mindjárt ledobja a maradék ruhákat is magáról, a valóság viszont nem ilyen egyszerű. És itt most visszatérnék a beltartalomra.
Bár Betty gyönyörű, hófehér habot fejleszt és érződik rajta a “pezsgés”, az illata sajnos nem olyan hívogató. Ugyan nyomokban felbukkan egy kevés citromfű, kamilla és szegfűszeg, de az újra és újra megjelenő, erősen fémes aromák sokat rontanak az összképen. A korty kicsit fantáziátlan, erősebben jön elő az árpamaláta kenyértésztás karaktere, mint kéne, valamint a gyengéd, krémes érzet is hiányzik. A narancshéjas-koriandermagos-nyers búzás jellegről nem is beszélve, ami a lelkét adja az igazi, belga witeknek. A Betty Babe inkább hasonlít egy vizesebb német búzasörre, mint egy jó witbierre. Kicsit átverve érzem magam. Mintha Betty csak egy gumibaba lenne.

A fegyvereket és a gengszterélet hangulatát lassan fél éve igyekszik sörökbe önteni a domonyi Bigfoot Sörfőzde. Az egységes dizájn jól átgondolt. A főzeteikkel pedig nincs probléma, jók és ihatók, bár a legtöbbön érződik az erőteljes fóti hatás és emiatt nem okoz nagyobb meglepetést. A nemrég piacra dobott 2222 az első, ami egyéniséggé nőtte ki magát. A név ismét Al Capone előtt tiszteleg: a Sebhelyesarcúnak ugyanis a South Wabas sugárút 2222. szám alatt volt a főhadiszállása, innen is jött a Négy Kettes elnevezés. A sörösüveg oldalán azonnal szemet szúrt egy idézet a főzőmestertől, Branda Gyulától: “Messzebbre juthatsz egy kedves szóval és a Négy Kettessel a kezedben, mint egy kedves szóval.” Ez a coelhoi bölcsesség vetekszik “Argo Tyson” örökzöldjével: “Az üt először, aki igazán nagyot üt, és először.” Ezt leszámítva nem tudok sok rosszat mondani a Négy Kettesre.
Az aroma hársfa- és akácvirágos, enyhén mézes, friss, üde. Ízre egy nagyon jól iható, populáris IPA-t sikerült alkotni, enyhébb keserűséggel, előtérbe kerülő citrusos-virágos ízekkel és az ehhez nagyon jól passzoló, szárazabb karakterrel. A korty végefelé megjelenik egy édes körtés jelleg is, ami nagyon jó irányba tereli a sört, annak ellenére, hogy az utóíz kicsit földesebbre sikerült, mint kéne. Mindent összevetve a 2222 jelenleg a Bigfoot legjobb söre, talán az árából lenne érdemes lefaragni egy keveset, de ezt majd a piac eldönti.
A fenti sörök beszerezhetőek a legtöbb kézműves boltban. Biztosan tudom, hogy mindkettő kapható a Beerodalomban és a Kézműves Csemegében.
Ez a 2222 szerintem is sokkal jobb mint a tobbi sörük, nekem is csak a földesség volt zavaró de ez izlés dolga inkább.
@a_sour_az_uj_IPA: egyetértek
a betty-t nem is értem…a tisztelt készítők nem jártak utána, h nem malátázott, hanem nyers búzát kellene használni ?
@rambo13: Pedig nem kellett volna sokat keresgélni hozzá.
Az meglep, hogy nem lehetett kiérezni a koriandert és a kandírozott narancshéjat a Betty-n… Amikor én kóstoltam, egyértelműen kijöttek ezek az illatok és ízvilág! Lehet, hogy nem volt már friss, amivel találkoztál…
Nekem ízre nagyon bejött, igazán remek nyári sör! A teste valóban vékonyabb, mint a nagytesó Hoegaarden-é, viszont ebben van valami jó is, nem telít el, könnyebben lecsúszik 🙂