Mediterrán helyeken több országban is „pacalnak” nevezte el a helyi népnyelv, valójában mégsem az: a hal úszóhólyagjáról van szó, amiből számos tengerparti fogás készül. (A 19. században egyébként Magyarországon vízahólyagot használtak kocsonyák, pudingok zselésítéséhez.)
Baszk specialitás például a pil-pil módra készített úszóhólyag (merluzából vagy tőkehalból).
A pil-pil mártáskészítés bizonyos halak és belsőségek zselatinosságát használja ki. Az ilyen fajta halakat langyos-meleg olajban készítik a serpenyő folyamatos körkörös mozgatásával, aminek során az olaj kioldja és felveszi a zselatint, és mártássá sűrűsödik. Fokhagymával, csilivel, petrezselyemmel is ízesítik.
(Egyébként hasonló ínyencfalat fenti halakból a hasaalja és a tokarész.)
Paradicsomos ragu
Először készítünk egy zöldségalapot (sofritót): hagyma, sárgarépa, szárzeller, fokhagyma finomra vágva, olívaolajon párolva, csipetnyi erős paprikaporral ízesítve. Ebbe kerül a vékonyra vágott úszóhólyag (amit helyettesíthetünk például előfőzött körömmel és pacallal is).
Néhány percig nagy lángon együtt pirítjuk, majd 2 dl fehérborral felöntjük. Babérlevelet, kakukkfüvet, szemes borsot, igen kevés szegfűszeget és fahéjat adunk hozzá (utóbbi kettőt jelzésszerűen), továbbá fél kg jó minőségű konzervparadicsomot. Felöntjük húslevessel, és sűrítjük mindaddig, míg a betét teljesen meg nem puhul benne.
Végül finomra vágott friss, paprikamentes sütőkolbászt adunk bele (esetleg magunk készítünk nyers kolbászhúst: 65% hús, 35% szalonna, só, bors).
Legvégül hozzáadunk egy ízesítőkeveréket (ú.n. „gremolatát”). Ez elvileg sokféle lehet, itt petrezselyem, kakukkfű, rozmaring és citromhéj keveréke.