
Hozzávalók
- 1 csokor friss bazsalikom
- durva tengeri só
- 3 gerezd fokhagyma
- 100 g fenyőmag, pirítva
- 70 g parmezán, frissen reszelve
- 150 ml extra szűz olívaolaj
- esetlegesen: fél csokor petrezselyem
Ez a téma is tágas játszótér, amelyet játékos kedvű szakács örömmel lakik be. A klasszikus hozzávalók és felhasználásokon túl végtelen sok más megoldás is létezhet.
A megmosott és megszárított baszalikomot kőmozsárban összezúzzuk sóval, fokhagymával, fenyőmaggal. Mindezt krémesre pürítjük, majd hozzáadagoljuk az olívaolajat, végül a parmezánt.
Ha a bazsalikom öregebb (ilyenkor már-már túl markáns az illata), akkor néhány másodpercre mártsuk lobogó forró vízbe egy szűrővel, rögtön hűtsük le jeges vízben, és hagyjuk megszáradni. Így egyébként tovább megőrzi szép zöld színét is.

E klasszikus alap tálalható linguinével vagy trofiével, esetleg friss gnocchival. Másrészt azért is jó, hogy eltérhessünk tőle: a főtt tészták változatossá tételére kitalált mártást vidáman használhatjuk húsokhoz, halakhoz, salátákhoz, főtt zöldséghez, más egyébhez.

Készíthetünk pesztót korianderrel, kaporral, medvehagymával, citromos kakukkfűvel vagy nagyon zsenge borkkolifejjel. Fenyőmag helyett pirított dióval, mandulával, tökmaggal. Olívaolaj helyett használhatunk tökmagolajat, mogyoróolajat, dióolajat, szőlőmagolajat. Van aki kevés vajat is kever bele, és létezik paradicsomos változat. A parmezánt kiegészíthetjük pecorinóval vagy gorgonzolával – például ha salátára készítünk öntetet. Szinte mindegyik verzió kiválóan illik a minestrone jellegű zöldséglevesekhez, de kenhetjük pirítósra is.
Főtt burgonyához jól illik a tökmagos, karalábéhoz a tárkonyos, gombához a petrezselymes-turbolyás, vagy rukkolás pesztóféle.


Csavart tészta pesztóhoz (trofie)

Hozzávalók
- 400 g liszt
- 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
- kevés olívaolaj
- víz (kb 300 ml)
A hozzávalókat összekeverjük és alaposan kigyúrjuk, hogy tömör, de elasztikus tészta keletkezzen. Műanyagfóliával lefedve egy órán át pihentetjük, majd csicseriborsó méretű darabokat csipkedünk belőle. A darabokat vékonyra sodorjuk, spirál alakúra pödörjük. 3 cm hosszú spiráltészát kapunk. (A formázásban segíthet egy kötőtű.)
A tésztát al dentére főzzük, a főzőlevéből félreteszünk egy csészényit.
A tésztát vajon megforgatjuk, a pesztót kevés főzőlével hígítva keverjük hozzá. Friss pramezánnal meghintve tálaljuk.
