Rózsabimbó, katicabogár, pirospozsgás csecsemő, malacka, turbékoló mátkapár. A jól gyúrható, édes marcipán egyfajta negédes gyermetegségre készteti a népeket.
Európa leghíresebb marcipánja a lübeki. Ennek alapvető megjelenési formája az egyszerű marcipánrúd, amely a kenyérvekni természetes alakját hozza. Uniós eredetvédelem alatt áll, de az uniós előírásokat jóval meghaladva, minimum 70%-os mandulatartalmat garantálnak.
Híres a königsbergi marcipán is. Sajátossága, hogy kívülről röviden magas hővel karamellizálják. Ehhez a formázott marcipánt fatáblára (vagy más hőszigetelő alátétre) teszik, mert alulról nem szabad hőt kapnia, majd felülről rágrilleznek (régen izzó vasat tartottak fölé), óvatosan, mert könnyen megég. Beecsetelik rózsavízzel, és gyorsan hűvös helyre teszik, szikkadni.
A magyar Szamos marcipán háromféle lehet. A legjobb minőség az úgynevezett „desszertmarcipán”, ebben a cukor és a mandula aránya 1:1. A figuratermékekhez használt „csemegemarcipánban” az arány 2:1, a virágok készítéséhez használt „díszítőmarcipánban” már 3:1 az arány a cukor javára.
A cukorfélék fontosságáról
A marcipánhoz általában szaharózt használnak, de ezt hasznos másféle cukrokkal (glükóz, invertcukor, szorbit, glicerin, stb) kiegészíteni.
E hozzávalók segítenek abban, hogy egyensúlyban tartsuk a marcipánmassza nedvességtartalmát (stabilizáljuk), és abban is, hogy tompítsuk a rikítóan édes ízt, egy füst alatt növeljük a plaszticitást. Magyarul: a marcipánmassza jobb ízű és könnyen gyúrható lesz.
Készíthetünk marcipánt cukor nélkül is.
Ehhez 200 g mandulalisztet ízlés szerinti mennyiségű mézzel és néhány evőkanál vízzel vegyítünk, esetleg keserű mandulával vagy mandulalikőrrel ízesítjük.
Ezek után szabad a gazda: tökéletes sündisznócska, kerti törpe vagy Superman is készülhet belőle.
A módszerek fontosságáról
Az iparban nagy erejű robotgépek keverik a marcipánmasszát, így viszonylag tömör lesz az állaga. Régen kézműves módszerrel mozsárban zúzták, vagy gránithengerek közt mángorolták, ami lágyabb állagot, jobb szájérzetet eredményez, és jobban érvényesül a mandula íze is, mivel a mandularészecskék nagyobbak maradnak a végtermékben.
A tárolás fontosságáról
A marcipánt ajánlatos 10 és 15 fok között tárolni. Ha tartósan ennél hidegebb helyen van, akkor megváltozik az anyagszerkezete. Ha viszont túlmelegszik (30 fokra), akkor túlpuhul, olvadékony lesz, oxidálódni kezd benne a mandulaolaj, rossz ízűvé válik. A feldolgozásnál is mindvégig érdemes ügyelni a megfelelő hőmérsékletre.
A Magyar Konyha karácsonyi számában megjelent szöveg szerkesztett és bővített változata