Hozzávalók
- 10 zöld csilipaprika, magja nélkül (5 kicsi madárszem és 5 hosszú)
- 3 ek salotta, finomra vágva
- 1 ek finomra vágott fokhagyma
- 5 cm galanga, finomra vágva
- 1 kk finomra vágott gyömbér
- 4 citromnád belseje, finomra vágva
- 3 citromlevél, finomra vágva
- 5 koriandergyökér, finomra vágva (vagy egy csokor szára és levele)
- 1 kk koriandermag, pirítva, őrölve
- késhegynyi pirított rákpaszta
- vörös kurkumagyökér és krachaigyökér (ezek Magyarországon nehezen beszerezhetők, Bécsben kaphatók)
Igen jó minőségben kaphatók kész thai curryk, de ezek sem tudnak versenyezni a frissen, saját kezűleg mozsarazott változatokkal.
Gyakran adnak mindehhez valamilyen zöld levelet, elsősorban thai bazsalikomot, ami élénkíti a zöld színt. Fűszerként római kömény és koriandermag járulhat hozzá (pirítva, megtörve): fenti mennyiséghez 1-1 evőkanál.
A hozzávalókat mozsárba tesszük, pasztává zúzzuk. Robotgépben is készíthetjük, de ezáltal a paszta elveszíti testhossznyi előnyét a készen kaphatóval szemben. Marad a fejhossz.
A sűrű kókuszkrémből hevítéskor, a folyadék párolgása nyomán, kiválik az olaj. Thaiföldön ezen pirítják először a currypasztát 3-4 percen át, ez élénkíti az ízeit. (Pirítás nélkül főttesebb lesz.)
Pirítás után felengedjük kókusztejjel, majd mikor felforrt, hozzáadjuk a vékony kis szeletekre vágott csirkét vagy marhahúst, halat vagy rákot, és a választott zöldségeket. Gyakori szereplő a thai curryben az apró padlizsán. Némi halszósszal ízesítjük még, tálaláskor frissen tépdesett zöld leveleket adunk rá, zöldcitromlével frissítjük.
Rizzsel tálaljuk, amihez készítünk egy thaiföldi salátát: kimagozott, vékony szeletre vágott uborka, lilahagyma és karikára vágott friss piros csili, Öntete: rizsecet, cukor, halszósz, víz. A rizst tálalhatjuk külön tányérban is.