Michel Roux nem egyszerűen csak háromcsillagos szakács. Miután Francia- országban kitanulta a cukrászatot, fivérével Angliában alapított éttermet, amely Nagy-Britanniában elsőként szerzett Michelin-csillagot.
Megszerezte a Meilleur Ouvrier de France címet cukrászat sportágban, 2004 óta a francia becsületrend lovagja, megkapta a Brit Birodalom Érdemrendjének tiszti fokozatát is (OBE).
Étterme, a Waterside Inn tavaly ünnepelhette azt, hogy kerek 25 éven át sikerült megőriznie a három csillagot. (A hely egyébként ugyanabban a London melletti kis faluban működik, ahol Heston Blumenthal Fat Duckja).
A konyhát már évek óta ifjabb Roux vezeti, idősebb Michel Roux ugyanakkor sorozatosan adja ki új és újabb könyveit, közben francia akcentusával évtizedek múltán is elbájolja a brit közönséget.
Nemrég jelent meg magyarul is egyik könyve, a Tésztavarázs sósan és édesen.
Alapkönyv alaptésztákkal — hajtogatott és omlós fajtákkal (sokukra nincs is még magyar szavunk), sós és édes pitékkel és pástétomokkal, briósokkal, tarte-okkal, pizzákkal és más lepényekkel.
Mivel a croissant népszerű péksütemény, mégis feltűnően ritka belőle a jó, ez itt kiváló alkalom arra, hogy rövid croissant-ízelítőt adjunk.
A croissant eredetéről különböző elméletek léteznek, egyesek azt sem tartják kizártnak, hogy a Bécsből vagy Budapestről indult el nagy ívű pályafutása.
A lényeg: világszerte nagyon kevés belőle az igazán jó. Sajátos liszt- és vajigénye van: jó 45-ös liszt kell és alacsony víztartalmú vaj (amit egyébként Franciaországban táblában árulnak, külön a leveles tésztához). Ha jó a croissant, akkor belül szaftos és foszlós-leveles, kívül pedig karamellásan pirult, az egészet vajas aroma járja át.
A franciák édes tejeskávéba mártogatják, Portugáliában levegőn szárított vagy főtt sonkával és sajttal adják, Spanyolországban vaslapon vasalják reggelire.
A croissant tésztája
1,1 kg-hoz (14-16 darab croissant-hoz)
Ebből a klasszikus tésztából különféle édes és sós péksüteményeket készíthetünk.
A még nyers croissant-okat és pains aux chocolate-okat formázást követően (mielőtt tojásmázzal lekennénk) akár 2 hétre is lefagyaszthatjuk. Sütőpapírral elválasztva, dobozban tároljuk, hogy mindig annyit tudjunk kivenni, amennyire épp szükségünk van.
T.bálint Kiadó, 2011; fordította: Juhász Mihály