Sárgadinnye

Dinnye v%c3%a1gott 2

Tulajdonképpen zöldségféle, a nagyközönség gyümölcsnek tekinti, lényegét tekintve hordozható ásványvízforrás. Élénkíti a veseműködést, hatékony köszvény s reuma ellen, általánosságban ajánlott rákmegelőzésre.

Dinnye eg%c3%a9sz s%c3%a1rga

Sárgadinnyekultúrák már négy és félezer éve léteztek Afrikában, majd, majd Egyiptomban és Perzsiában is, innen terjedtek el a Közel-Keleten s a Földközi-tenger egész vidékén, majd a spanyolok a 16. században Amerikába is elvitték.

Gasztronómiai felhasználásáról a római korból származik az első komolyabb írásos emlék. Mivel a régi időkben még nem volt annyira édes, mint a mai nemesített változatai, a rómaiak gyakran erjesztett halszósszal (garummal) és ecettel ették – salátának.

Apiciusnál megtaláljuk az édesített jeges sárgadinnyelevest is, mely recept – kicsit átalakítva – így fest: a dinnye felének kipréselt levét aszúborral, mézzel, citrommal ízesítjük, egy további dinnyerészből készült pürével sűrítjük. A maradék dinnyét kockára vágva vagy gömbbé formázva beletesszük, végül mentalevelet adunk hozzá, és lehűtjük.

Adhatunk mellé – szintén Apicius nyomán – töltött datolyát. Ehhez kivesszük a datolya magját (ha tudunk frisset szerezni, az a legjobb), s helyébe durvára vágott, törött borsos diót töltünk. Meghempergetjük sóban, majd meleg mézbe mártjuk.

Dinny%c3%a9k f%c3%a9lbev%c3%a1gva

A reneszánsz korában vált ismertté egy különlegesen édes dinnyefajta, melynek húsa mély narancsszínű, s melyet eredetileg valószínűsíthetően itáliai szerzetesek nemesítettek
Örményországból hozott magokból a pápák nyári rezidenciáján, Cantalupóban. Más források szerint a kantalup-dinnye a dél-francia Cantaloup faluról kapta nevét.

Az azóta híressé vált kantalupon kívül a világ piacain ma már legalább 500 fajta van jelen – a híres charentais-től az ogenig, a cukordinnyétől az ananászdinnyéig, a gaia és a zöldbelű fajtáig –, melyeknek eléggé eltérő a cukortartalmuk, így konyhai felhasználásuk is.

A kevésbé édesekből a franciák készítenek például bundás dinnyét. Az édesebb fajtákat szívesen teszik koktélba: a jeges dinnyepürét kevés sherryvel, borral vagy pezsgővel felöntjük, s kész a koktél.

Ha tört jéggel, fehér rummal, kevés sziruppal és zöldcitrom levével mixeljük, kész a dinnye-daiquiri.

Dinnyeg%c3%b6mb
Recept

Sárgadinnyekoktél anti- alkoholistáknak

Címkék: , , ,

Magas koktélpohárba zöldség- formázóval kivágott apró uborkagolyókat, 1-2 kanál vékony szeletre vágott sárgadinnyét és jeget teszünk, majd felöntjük 2/3 rész hideg teával (ez lehet enyhén cukros), és 1/3 rész ásványvízzel. Friss mentát adunk hozzá.


A világ egyik leghíresebb dinnyeétele a sárgadinnye levegőn szárított sonkával. A „prosciutto e melone” a sós és az édes ízek tökéletes házassága.

Ennek egyik továbbgondolása az alábbi nyári leves, melyet Gérard Depardieu tálalt fel a salzburgi Ikarus étterem augusztusi vendégeinek 2008-ban.

Recept

Hideg dinnyeleves sonkával

Dinnyeleves

Hozzávalók

  • 300 gr görögdinnye
  • 300 gr sárgadinnye
  • 200 gr koktélparadicsom
  • 8 bazsalikomlevél
  • 8 tárkony levél
  • 4 cl olívaolaj
  • 3 ek vörösborecet
  • só, cayenne-bors

A hozzávalókat 5 percig erős gépben turmixoljuk, leszűrjük, ízesítjük, majd a hűtőszekrénybe tesszük.

Garnírung

  • 12 koktélparadicsom
  • 60 gr görögdinnye
  • 60 gr sárgadinnye
  • 6 vékony szelet Pata Negra (San Daniele vagy pármai) sonka
  • 12 édesvízi vagy garnélarák

A paradicsomokat nyolc részre vágjuk, a dinnyékből gömbölyű zöldségvájóval kis gömböket formázunk. A dinnyegömböket és a paradicsomnyolcadokat tálalás előtt 5 perccel kevés sóval és olívaolajjal marináljuk, hűtőszekrénybe tesszük.

A sonkaszeleteket sütőpapírra téve 6-7 óráig 80ºC-os sütőben szárítjuk. (Alternatív megoldás: a sonkaszeleteket vékony csíkokra (julienne-re) vágjuk.

A páncéltól és bélcsatornától megtisztított garnélafarkakat két réteg átlátszó fólia között sima felületű klopfolóval vagy nehéz lábossal 2-3 mm-esre lapítjuk. Tálalásig hűtőszekrénybe tesszük.

Tálalás

A levest 4 mély tálkába töltjük. A dinnyét, a paradicsomot, a lapított rákokból vágott szeleteket elosztjuk a levesben. Megszórjuk a sonkacsíkokkal (vagy a szárított szeleteket mintegy vitorlaként helyezzük rá).


Dinnyeleves ment%c3%a1val
Dinny%c3%a9k
Recept

Sült dinnye fagylalttal

Dinnye s%c3%bclt t%c3%a1ny%c3%a9r

A sárgadinnyét felvágás előtt forró vízzel alaposan megmossuk, majd 3-4 cm vastag cikkekre vágjuk.

Nagy teflonserpenyőt közepesen nagy lángon felmelegítünk, két evőkanál vajat adunk bele. Mikor egész enyhén már megbarnult, beletesszük a dinnyét, s mozgatás nélkül hagyjuk barnulni. Mikor szép aranybarna, megfordítjuk, s a másik oldalon is megsütjük.
Kivesszük, alufóliával lazán letakarva melegen tartjuk.

Mártásnak besűrítünk kevés portói bort balzsamecettel. Vaníliafagylalttal tálaljuk.

Készíthetünk hozzá „ropogóst”: 4 réteg rétestésztát (vagy filotésztát) vajjal megkenünk, cukorral meghintünk. Csíkokra vágva 20 percre 180ºC-os sütőbe tesszük.


Dinnyes s%c3%bclt serpeny%c5%91

kapcsolódó témák: dinnyehéj szirupban, marslakó

Dinnye f%c3%a9lbev%c3%a1gva 2

 

Konyhariport rovatunkból

Hozzászólások

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)

Karizmatikus étel

Itt is követhet minket

7,142lájkolóTetszik
983követőKövetés
2,250feliratkozóFeliratkozás

Támogasson minket adója egy százalékával! A Magyar Gasztronómiai Egyesület adószáma: 18116375-2-41

Médiapartnereink

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!

Ezt is ajánljuk még

Kiemelt cikkek

Könyvek (Webshop)

Támogasd a Bűvös Szakácsot!

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.

Katt ide a részletekért!