- 1990. Lima. „Itt az idő” – szólt Gastón, s felhívta édesapját, a perui belügyminisztert. Közölte vele, hogy döntött, megszakítja jogi tanulmányait, elmegy szakácsnak. Gastón Acurio szülei összeomlottak.
A mama évek óta próbálta megóvni fiát a romlástól – egyre azt hajtogatta, hogy aki főzni tanul, könnyen pincérként végzi, s ennél borzalmasabbat elképzelni sem tudott. A fiú azonban nem hagyta magát, elment Madridba, elvégezte a Sol de Madrid vendéglátóipari szakiskolát. Aztán Párizsba ment, és beiratkozott a Cordon Bleu iskolába. Itt találkozott Astriddal, a német szakácslánnyal, akit hamarosan feleségül is vett.
Így történt, hogy 1994-ben már együtt nyitották ki első éttermüket Limában. A helyet úgy hívták, hogy „Astrid & Gastón”.
Öt évig francia konyhát vittek, ám ahogy telt az idő, s ők egyre jobb kapcsolatokat építettek ki a beszállítóikkal, felfigyeltek saját perui hagyományaikra. Arra, hogy végtelenül sok a jó és érdekes helyi hozzávaló, ráadásul a régió konyhája sem mindennapi konglomerátum.
Peruban ott él egymás mellett a kecsua, az ajmara, a spanyol, az afrikai, a francia, az itáliai, a kínai és a japán hagyomány, valamint ezen összes hagyományok évszázadokra visszanyúló organikus fúziója.
Miután e sok gyökerű konyha tálcán kínálta kreativitást, Acurióék rátaláltak igazi hivatásukra: a cevichére, a tiraditóra, az escabeche-re, a tacu tacura, az anticuchóra és a többi ősi ételre, melyeket az Európában szerzett technológiai tudással elkezdtek finomítani.
Az Acurio család mára franchise-hálózatok sorát felügyeli Dél-Amerikában. Astrid & Gastón éttermek működnek Quitóban, Santiago de Chilében, Caracasban, Bogotában, Panamavárosban, Mexikóvárosban, Madridban. Chevichería-hálózatuk La Mar néven fut Mexikóban, Costa Ricában, Chilében és San Franciscóban. „Ha Peruban lehet hamburgert árulni, miért ne lehetne Amerikában cevichét?” – kérdi a szakács, aki erősen szívén viseli a perui „street food” hagyományainak megőrzését.
Anticucho
Nyárson sült hús, hal vagy rák, melyet elkészítés előtt marinálnak. A marinád általában tartalmaz paprikapasztát, fokhagymát, ecetet s valamilyen fűszert vagy fűszernövényt. Eredetileg borjú- vagy marhaszívből készült, ma akár zöldség is kerülhet bele. A sish-kebab és a yakitori rokona.
Escabeche
A halat többé vagy kevésbé elkészítik előre (szotírozzák vagy bundázzák), ezután kerül egy ecetes, olajos, fűszeres, zöldséges marinádba. Az escabeche-t szobahőmérsékleten tálalják a zöldségekkel és a marináddal.
Chimichurri
Argentín eredetű mártás, de Dél-Amerika jelentős részében használják: grillezett húsokat marinálnak vele, vagy ezzel tálalják. Hozzávalói: petrezselyem vagy koriander, hagyma, fokhagyma, só, bors, olaj vagy olívaolaj, citrom vagy ecet. Kerülhet bele chilipaprika, más fűszer és további friss vagy szárított fűszernövény is.
Új konyha Latin-Amerikából
A perui-japán fúziós konyha leghíresebb képviselője a japán Nobu (Nobuyuki Matsuhisa), aki Perut is megjárta, étteremláncolata mára az egész világot behálózza. Világhírű a brazil Alex Atala is.
Kettőjük mellett Gastón Acurio Jaramillo a legjelentősebb latin-amerikai szakácsegyéniség: ő a „cocina novoandina” prominens képviselője, a perui konyha „forradalmának” vezéralakja. Népszerű tv-sorozataiban a régió nyersanyagait és hagyományos konyhatechnológiáit mutatja be hatalmas nézettség mellett – ha úgy tetszik, ő Dél-Amerika Jamie Oliverje és Gordon Ramsay-je egy személyben. Az a becsvágy fűti, hogy a perui konyhát világmárkává teszi, s ezzel nemcsak a hagyományokat ápolja, hanem sok termelőnek is jólétet hozhat.
Gastón Acurio a salzburgi Ikarusban
Üdítő kezdet a konyha üdvözlete: egy kupica pisco sour és egy hideg citromos paradicsomleves kagylólével – benne néhány szem kukorica, darabos paradicsom éretten, friss kagylóhús nyersen.
Pisco sour
A pisco a peruiak törkölye avagy grappája. Ebből készítenek koktélt a következő hozzávalókból: pisco, tojásfehérje, szirup, citromlé, cseppnyi Angostura, csipetnyi fahéj.
Előételként a két nagy perui nyershal-klasszikus: ceviche és tiradito érkezik.
A tiradito tonhalból készült, lágy maracujamarináddal.
A cevichében fehér hal, rák, kagyló keveredik ají amarillóval és lilahagymával. Gastón Acurio marinádja: gyümölcscentrifugába tesz nyers halat, zellerszárat, fokhagymát, gyömbért, lilahagymát, majd az így nyert levet halalaplével és citruslével keveri, végül korianderlevelet ad hozzá.
Szintén nagy perui klasszikus a töltött burgonya (papa rellena; a „causa”, vagyis a rakott krumplipüré rokona), mely itt specális sárga húsú, krémesre fővő, édeskés krumpliból készült. Háromféle haltöltelékkel érkezik: szezámos tonhalllal, tarisznyarákkal és süllővel. Mindezt egy sárga „escabeche-mártás” kíséri, melynek állaga a nyers tojás sárgáját idézi.
A következő fogás neve „garnéla-egytál Arequipa módra”. Ez nem más, mint garnélarák egy koncentrált, enyhén paradicsomos, csilis és tejszínes bisque-szerű, krémes ráklében. Betétként apró burgonyakockák, kevés rizs, kukorica, lóbab, továbbá egy 63ºC-on posírozott tojás, melynek sárgája belefolyik a csilis lébe, és még krémesebbé teszi.
Polip tört burgonyával és chimichurri-szósszal. A polipdarabok először nyársra húzva abálódnak mintegy 40 percig a 70-80ºC-os vízben, majd röviden vaslapra kerülnek. Az étel neve lehetne „A polip”: belül szaftos, kívül enyhén füstösre pirult, s az egész tökéletesen társul a chimichurri mártással.
A következő fogás egy könnyű posírozott hal, kagylólevesben. Üde, könnyű, tiszta leves néhány zöldséggel és vénuszkagyló húsával. Kevés hozzávaló, mégis „nagy konyha”.
A marhalapocka kétféle kukoricával kerül tányérra. A marha sous vide technológiával, 36 órán át 60ºC-on készült, a hús szaftos és omlós.
Lágy puliszka kíséri, egy mély ízű, de nem túlkoncentrált barnamártás, és néhány szem pattogatott kukorica.
A báránygerinc készítésének technológiája: 90ºC-os hold-o-matban készül 47ºC-os maghőmérsékletig, majd tálalás előtt 3 percig szotírozzák, közben folyamatosan locsolják vaj és olívaolaj keverékével.
A belseje rózsaszín és olvadós, kívül viszont olyan ropogós, mint egy friss libatöpörtyű.
A hozzáadott sárgapaprikás szósz kimondottan „lecsós” hatású. A garnírung egy mangó-lilahagyma-chilisaláta és tacu tacu.
A salátához kissé éretlen, savanykás mangót, lilahagymát és kierezett-kimagozott chilipaprikát vékony csíkra vágunk, mélytálban kevés citrommal összekeverjük.
A desszertek ismét a Perut ért hatások tömkelegét tükrözik: Papayaszuflé karamellizált banánnal, kókusztejes tiramisu, tejberizs patogatott kukoricával, szőlőszorbet piscohabbal, physalis-chiboust, mille-feuille ananásszal, mangóval és tamarillóval.
Astrid & Gastón Restaurant
www.astridygaston.com
Calle Cantuarias 175, Miraflores,
Lima, Peru
Tel: +51 124 253 87