Pierre Hermé régi nagy cukrászdinasztia sarjaként tizennégy évesen állt be Gaston Lenôtre-hoz (a francia cukrászat nagy klasszikusa), ahol már húszévesen üzletvezetővé lépett elő. Nem sokkal később a patinás Fauchon csemegeáruház cukrászosztályának élére került, ahol egyéni, gyakran meghökkentő kombinációival elkápráztatta a párizsi közönséget.
Csokoládépudingjához avokádó és banán keverékéből készített mártást, a piemonti mogyorót fehér szarvasgombával, a gesztenye lekvárt zöldteakrémmel és golgotagyümölccsel, az őszibarackot, sárgabarackot sáfránnyal párosította. Amilyen meghökkentők voltak az ízek és a konzisztenciák, olyan végletesen puritán volt a desszertek külső megjelenése.
A cukrász szigorúan minimalista vonalat követ, egyszerű, mértani formákat használ, nem tűr sallangot. Ha itt-ott feltűnik egy díszítőelemnek vélhető valami, arról megkóstoláskor rögtön kiderül, hogy íze és textúrája miatt fontos szerepet játszik a kompozícióban.
A sajtó hamar felfedezte, és lelkesen ünnepelte. Volt újságíró, aki egyenesen „intoxikáló” hatást tulajdonított az ifjú zseni desszertjeinek.
Arra figyelmeztette olvasóit, hogy könnyen függőségbe kerülhetnek, ha megkóstolják őket.
Pierre Hermé már akkor megteremtette sajátos kollekciórendszerét, amit azóta is tökéletesít.
Ehhez először koncepciót alkot, vagyis – hosszas kísérletezés után – meghatározza, hogy milyen alkotóelemeket-ízeket akar társítani. Példa erre a hófehér vaníliás kollekció.
Másik példa az Ispahan.
Ez annyit jelent, hogy málna, licsi és rózsa kombinációja.
Ebből is sorozat készült: minyon, torta, poharas krém, macaron, fagylalt, tarte és sok minden más.
A málna, a licsi és a rózsa kombinációjával készülő desszertek „Ispahan” sorozata Pierre Hermé egyik legismertebb, immár klasszikusnak számító „koncepciója”.
Az ízek ragozása
Az Ispahan sorozat nem kevesebb, mint tizenhárom különböző süteményből áll. Az ízek mindig ugyanazok, a konzisztenciák és a formák azonban mindig változnak.
A málna szerepelhet friss formában, zseléként, krémként, szorbetként vagy másként. A rózsa aromája feltűnik szirupban, alkoholos esszenciában, fehércsokoládéval kevert krémben és/vagy rózsalevél formájában.
Pierre Hermé „az ízek ragozásának” nevezi módszerét, s évente kétszer – tavasszal és ősszel – új kollekcióval jelentkezik, akár egy divattervező.
A 2007-es februári Madridfusión alkalmával mutatta be Ispahan tortája mellett az új, Indulgence sorozatát: ennek a kollekciónak minden süteményében szerepel zöldborsó, menta, kukorica és ámbrás karamella.
Néhány példa korábbi kollekcióira:
Plénitude:
csokoládé és sóskaramella (melyből kitűnik, hogy klasszikus párosításokból is készít kreációkat)
Révélation:
paradicsom, mascarpone, fekete olajbogyó, málna
Infini:
karamella, feketeribizli, ámbrás-karamellás mascarpone;
Extase:
gyömbéres omlós tészta, mandula, grépfrút, eper.
Carrément chocolat: itt a csokoládék kifejező erejével, a különböző csokoládéfajtákban megjelenő keserű, savanykás, karamellás, csípős aromarányalatokkal játszik. Az aromák egymás után bontakoznak ki az ember szájában, s különböző textúrákban más és más az intenzításuk.
Pierre Hermé kísérletei szerint a csokoládé ízei 21ºC-on érvényesülnek a legjobban, ezért a csokoládés desszerteknél különös gondot fordít arra, hogy megfelelően szigetelt dobozokba csomagolják a vevők számára a hazavitelhez.
Misztikum, luxus és rafináltság
Párizsban és Tokióban több Hermé-üzlet, pontosabban szalon működik, ahol a kreációk jelentős része csak fényképen látható, s rendelésre készítik. Pierre Hermé iskolát is nyitott (Ateiler de Formation à la Haute Pâtisserie Pierre Hermé), ahol felsőfokú továbbképzéseket tart professzionális cukrászoknak.
Paco Torreblanca, Oriol Balaguer és Albert Adrià mellett Pierre Hermé egy nagy újító generáció tagja. E nagy egyéniségek munkássága szerteágazó, de összességben elmondható róluk, hogy forradalmasították a szakmát, s minden bizonnyal évtizedekre meghatározták a cukrászat új útjait.
Pierre Hermé 2007 májusa óta a becsületrend lovagja. Ugyanezen a tavaszon retrospektív kóstolót tartott üzleteiben, ahol ingyen lehetett megkóstolni az elmúlt tíz évben készült macaron-kreációit.
A macaron nevű süteményt még Medici Katalin hozta be Itáliából a 16. században, mikor francia királyné lett belőle. A megjelenésre igen egyszerű, ám nagy hozzáértést igénylő sütemény ma a francia cukrászat egyik nagy klasszikusa. Ehhez két gömbölyű hátú mandulás puszedlit (melynek tésztája tojáshabból, porcukorból és mandulalisztből áll) lapos oldalánál valamilyen töltelékkel összeragasztanak. A töltelék lehet számtalan krém, zselé, lekvár.
A tölteléktől függően magát a tésztát is megszínezik valamilyen természetes ételfestékkel. A lényeg az, hogy a külseje roppanjon, a belseje legyen szaftosan lágy, a töltelék krémes-zselés.
Pierre Hermé párizsi szalonjai:
75006 Paris
Telefon: +33 (0)1.43.54.47.77
185, rue de Vaugirard
75015 Paris
Telefon: +33 (0)1.47.83.89.96
Pierre Hermé Paris / Florence Faisans
Immeuble le Ronsard
108 rue du petit Leroy
94550 Chevilly Larue www.pierreherme.com