Ha a bécsi Naschmarktnál a Rechte Wienzeiléről befordulunk a Schleifmühlgasséba, a jobb oldalon haladva rögtön elérjük a Szigetit, ahol a cég habzóborait és pezsgőit kóstolhatjuk meg – akár a járdán álló fapados asztaloknál is. További néhány lépés a Babette’s konyhaművészeti könyvesbolt-kávézó. Itt nemcsak olvasgatni lehet, hanem naponta változó étlapról könnyű ételeket is választhatunk a pultnál. Miután megittuk az aperitifet s ettünk egy parányi előételt, végigmegyünk a rövidke Pressgassén, s a másik végén ott találjuk az Ubl nevű, 1886-ban alapított éttermet, amely 1965 óta az Ubl családé.
A bécsi Wirtshaus évszázadok óta a társadalmi élet egyik sajátos helyszíne volt. Lehetett benne melegedni, rövidet és hosszút inni, kártyázni vagy politizálni, üzletelni vagy regényt írni, és persze enni. A bécsi Karlsplatzon, a Wien Museumban 2007. szeptember 29-ig lehet megtekinteni az Im Wirtshaus című kiállítást, amely a Bécs-környéki ásatásokon talált ókori tavernáig vezeti vissza e vendéglátásra alkalmas helyek történetét.
„A Wirtshaus a hétköznapiság mikrokozmosza – így a kiállítás vezérfonala. – Ezeknek a helyeknek Bécsben majdnem akkora mítoszteremtő erejük volt, mint a kávéházaknak vagy a híres Heurigereknek (borozóknak)”. A fogalom tág: a Wirtshaus az idők folyamán jelenthetett félhomályos alagsori csapszéket ugyanúgy, mint polgári kis- és nagyvendéglőt. Lehetett „Trakteur” (ami a francia traîteurből jön, s a gyorsétkeztetők egyik őse), de idetartozott a Weinhalle is, ami egyfajta italkimérés volt. Úgy 150 éve népszerűvé váltak olyan óriásintézmények is, ahol különtermek s tánctermek várták a nagyközönséget. A munkásnegyedekben viszont leginkább a kiskocsmák terjedtek el, melyeket a bécsi nép „Beiselnek” nevez a mai napig.
Mindeme lokálok közös jellemzője a palatábla a napi étel- és italkínálattal, a bécsi konyha klasszikusaival. Jellemző a régimódi, vaskos pult is – ahol állva meg lehet inni egy pohár italt –, a régimódi faajtós hűtőszekrény, a falon a faborítás. A teremben faasztaloknál lehet leülni, melyeket az évtizedek alatt ezerszer lecsiszoltak és lesikáltak, de még nagyon sokáig asztalok maradnak. Ezt a hamisítatlan, régi bécsi hangulatot árasztja az Ubl is, melynek konyháját egy Ubl-lány, Monika Weissteiner vezeti leányával együtt. Szép időben ki lehet ülni a kertbe, estére nem árt helyet foglalni.
A menü
Előételnek rendelhető például egy klasszikus táfelspiccből készülő kocsonya újhagymával és tökmagolajjal, amin nehéz lenne hibát találni.
Ahogy az idők változnak, a fogadósasszony férjének dél-tiroli családjából e jellegzetes bécsi étlapra került az itáliai édeskömény is, mely sütőben párolódott, kevés parmezán került rá, s néhány csepp olívaolaj.
A lencsefőzeléket a lencsével magával sűrítették, de csak enyhén, s vékony sütőkolbászt adnak hozzá. A kolbászokat a közeli Naschmarkt egyik török hentese készíti – bárányhúsból.
A savanyúkáposztához rántva adják a karikára szelt véres hurkát, amely Alsó-Ausztriából származik, egy baráti hentesmestertől. A hurka olyan lágy, mint egy krémesebb puding: mindig friss vérből készül, fejhússal és zsemlével.
A panírozáshoz minden nap a konyhán készítik egy-két napos zsemléből a morzsát, s a hordóskáposztáért sem kell messzire menni: igen jó minőségben kapható az ötven méterre fekvő Naschmarkton, Leónál.
A Saftgulasch-hoz Bécsben sokan használnak ugyanannyi hagymát, mint húst. Ezen a konyhán ennél kevesebb hagyma kerül bele, de úgy, hogy azért bőséges lesz a mártás, mely a sok hagyma ellenére sem túl édes. Fokhagymát, köménymagot, majoránnát, 1-2 friss paprikát s kevés paradicsomot adnak hozzá, s mikor elkészült, botmixerrel pürítik, végül még át is passzírozzák.
A főtt marhát a hagyományos tormás almapürével tálalják, tört krumplival, kevés salátával és könnyített snidlinges majonézzel. A marhahúsételek természetes módon tartott osztrák marhából készülnek, a húst Etzdorfban szerzik be, Alsó-Ausztriában.
Frau Weissteiner kizárólag olyan termelővel hajlandó együttműködni, akinek nemcsak hogy jó az áruja és megbízható, hanem rokonszenves is.
„Ez egy nagyon komoly bizalmi kérdés: ha az ember jót akar főzni, akkor nem fog üzenetrögzítőn rendelni alapanyagokat a konyhájára, és csakis bevált termelőkkel üzletel. Az Ubl arra törekszik, hogy Bécsben fennmaradjon az »richtiges Gasthaus« intézménye.
Ezt kissé szabadon fordítsuk talán a hamisítatlan, régi vágású vendéglátás intézményének.
Gasthaus Ubl
Preßgasse 26
1040 Wien
Telefon: 0043-1/587 64 37
Wien Museum, Karlsplatz,
Telefon: 0043-1/ 505 87 47-0
service@wienmuseum.at
Szigeti Sektcomptoir
Schleifmühlgasse 19
A – 1040 Wien
Tel: + 43 664 432 53 88
www.sektcomptoir.at
Mo. – Fr. 15:00 – 20:00|Sa 10:00 – 17:00
Babette’s Spice & Books for Cooks
Schleifmühlgasse 17
0043-1/ 585 51 65