„Az uborkát szeljük fel hajszálvékonyra, adjunk hozzá borsot és ecetet, majd az egészet dobjuk ki a szemétbe.”
Ezt javasolja a 18. században Samuel Johnson, az Angol Nyelv Szótárának nagy tekintélyű szerzője, az angol kultúrtörténet egyik legnagyobb irodalomkritikusa. Az uborkáról egészen a Viktoriánus kor legvégéig tartotta magát a hiedelem, hogy mérgező, s még ma is élnek idős emberek, akik fogyasztás előtt méregűzésnek vetik alá.
Származásáról több elmélet létezik. Az egyik szerint a Himalája déli lejtőiről származik, egy másik szerint Afrika trópusi területeiről, ahonnan Egyiptomon át terjedt el a Földközi-tenger térségében. Így vagy úgy, ősidők óta esszük (Délkelet-Ázsiában a Krisztus előtti 9750-ik évből is találtak uborkamagot). Különösen a forró éghajlatú területek lakói méltányolták a növényt: „vizes flaskának” tekintették, mert víztartalma a 97 százalékot is elérheti, a belsejében mért hőmérséklet akár 6ºC-kal is hűvösebb lehet, mint a környező levegőé.
A régi Egyiptomban szomjoltó uborkát kaptak a kőfejtő rabszolgák, Tiberius császár gyógyszerként fogyasztotta (akkoriban még sokkal keserűbb is volt az uborka, keserűségét hosszas nemesítéssel tüntették el). Termesztéséhez a császári kertekben a melegházak elődjét használták: szekérre ültették az ágyásokat, s ezeket – időjárástól függően – hol a napra gurították, hol mély gödrökbe, ahol csillámpalával fedték le őket.
A hordozható ágyásokat Tiberius még hadjáratra is elvitte, mert orvosa az év minden napjára előírta egy darab uborka elfogyasztását. Az Újvilágba Kolumbusz Kristóf vitte át, 1494-ben már bőségesen ültetett belőle Haitin.
A legtöbb érték a héjában van, ezért érdemes nem viaszolt, nem vegyszerezett uborkát keresni, amit elég lemosni.
Japánban készítik úgy is az uborkasalátát, nagyon éles késsel egyben levágják a héjpalástot, ezt hajszálvékony csíkokra vágják, s ezzel hintik meg a makaróniformára vágott uborkahúst.
Különféle célokra különböző formákra vágjuk, mert – hasonlóan a tésztákhoz és metéltekhez – mindegyik mértnek és formának más az íze s az összhatása.
Az uborka ideális fogyókúrázóknak és vesebetegeknek, szem- és lábduzzadás ellen, de még reuma és köszvény ellen is. Jól hat a szervezet vízháztartására, segít a sejtekből kioldani a felesleges savakat és zsírokat, fölöslegessé tesz minden modern kori energiaitalt.
A bőrt is tisztítja, külsőleg használva a fáradt arcot pillanatok alatt felfrissíti. (Elég a szeleteket felrakni az arcbőrre, de még jobban feszesít, ha az uborkát összeturmixoljuk, összekeverjük néhány csepp citrommal és egy tojás felvert habjával, ezt használjuk pakolásnak).
A cellulitis-problémákkal küzdő nőknek azt ajánlják, esténként egyenek citrommal ízesített uborkasalátát. Ez jót tesz a túlsavasodott szervezetnek, a bélflórát is regenerálja – például antibiotikum szedése után. Ilyenkor különösen ajánlott a kovászos uborka levét inni, ami meleg időben két-három nap alatt elkészül. Még gyorsabban előállíthatók a hideg uborkaitalok: