Bűvös SzakácsKarizmatikus ételKakas borban (coq au vin)

Kakas borban (coq au vin)

Coq k%c3%a9szen1 kicsi(1)

Sokfelé készül borban szárnyas, a leghíresebb változat mégis a franciáké: a coq au vin. Több francia régió tekinti sajátjának, temérdek a változata. Létezik olyan monográfia, amely hatvanegy receptet ad közre az érdeklődőknek. „Eredeti recept” tehát nem létezik, annyi azonban bizonyos, hogy a vörösboros változat a legismertebb.

Eredetéről különféle legendák élnek a nép körében. Az egyik szerint a hódító Julius Caesarnak a gallok küldtek egy ösztövér, öreg kakast, melyről úgy gondolták, ehetetlenül szíjas, s ezzel a gallok szívósságát és harciasságát jelképezi. A hadvezér gondolt egyet, s intézkedett, hogy áztassák borba a harcias gall kakast, aztán készítsék el lassú tűzön, s végül igen nagy élvezettel elfogyasztotta. E jelképekben gazdag étkezés alkalmával forrhatott össze a római borkultúra az ősfrancia népi konyhaművészettel.

Ennél valószínűbb az a profán eredetmagyarázat, mely szerint a „kiszolgált” kakasokat a szegény nép sajnálta csak úgy „veszni hagyni”, ezért találták ki, hogy savas borokban puhítják néhány napig a húst, majd cserép- vagy vasedényben hosszú órákon át, lassan készítik el.
Így vagy úgy, az étel elég régi.

Széles körben csak az 1900-as évek elején lett népszerű, ma viszont az egyik legismertebb francia fogás bel- és külföldön egyaránt. Profi és amatőr szakácsok heves vitákat folytatnak arról, hogy szabad-e beurre maniéval (liszt és vaj keverékével) sűríteni a levét, avagy sokkal inkább a szárnyas vérével, esetleg passzírozott májával kell óvatosan, forralás nélkül sűrűre „alvasztani”.

A kakast helyettesítik néha nagyobb jércével, módosabb háznál kappannal, gyöngytyúkkal. A vörösboros mellett létezik fehérboros változat is, melyek közt az elzászi rizlinges kakas a leghíresebb. Készül úgynevezett vin jaune-nal is, ami szó szerint sárga bort jelent, valójában a Jura vidékén termő sajátos bukéjú, aranyos színű fehérbor, melyben felfedezhető a dió, a mandula, a méz és a pirítós aromája, érzékenyebb ínyűek a fahéjat, a vaníliát, a fiatalabb évjáratban néha még a zeller illatát is kiérzik belőle. (Némiképp a szamorodnira hasonlít.) Akik ezt a bort használják, azt javasolják, feltétlenül kucsmagombát kell hozzá beszerezni, mert az rendkívül jól harmonizál e borral, s kevés tejszínt is adnak hozzá.

London chambertin kicsi

Belgiumban természetesen sörös, Champagne-ban pezsgős verzió is ismert, Burgundban pedig az igazi puristák a világ egyik legdrágább borát, a Chambertint használják a pácléhez, amely a mártás alapját képezi. De akármivel is, a már kifejlett kakasnál fontos a pácolás. Az egy-másfél éves és 4,5-5 kg -os példánynak legalább 24 órát kell állnia a boros lében, de állhat akár 3-4 napig is. Az alábbi recept egy ősi burgundi változatnak tekinthető. 6-8 személyre elég, a munkát több napra kell elosztani.

Recept

Burgundi boros kakas (coq au vin)

K%c3%a9szen 4 kicsi

Hozzávalók

  • Két kakas (4,5-5 kg-osak, egy-másfél évesek)

A marinád

  • 2 l élénk savú vörös bor (pl.: Heimann Cervaes)
  • 3 közepes nagyságú hagyma félbe vágva
  • 2 szárzeller 5 cm-es darabokra vágva (vagy fél zellergumó félbe vágva
  • 2 nagy sárgarépa 3 cm-es darabokra vágva
  • 1 ízesítőcsokor (5 szál kakukkfű, 15 petrezselyemszár, 1-2 babérlevél a póréhagyma külső héjába burkolva, megkötözve)
  • 1 fej fokhagyma keresztben félbe vágva
  • 15 szem fekete bors, 10 szem bors szétlapítva
  • ½ dl olívaolaj

Mivel a kakas melle túl száraz, a coq au vinbe csak a sötét húsokat tesszük bele. A többi részből alaplevet főzünk.
A combokat levágjuk, kettévágjuk alsó és felsőcombra, majd a felsőcombot is kettévágjuk. A két kakasból így tizenkét combrészt kapunk – ezeket egy-két napra páclébe tesszük. (Hozzá lehet vágni a hát belsőségeitől megtisztított, húsos alsó részét is.)

Coq marin%c3%a1dban kicsi

Az alaplé

A kakas mellét, nyakát, szárnyát, hátának felső részét 5 cm-es darabokra vágjuk, tepsiben egy órára 200ºC-os sütőbe tesszük. Félidőben megforgatjuk a húsokat, hozzáadjuk a nagyobb darabokra vágott zöldségeket (2 nagy sárgarépa, 2 hagyma, 2 fej gerezdre bontott fokhagyma héjastul, kevés zeller). Minderre rákenünk 2-3 evőkanál paradicsompürét. (Csak annyi húst tegyünk a sütőbe, hogy egy rétegben elférjen. Ha nem fér el, a többit a tűzhely tetején süssük serpenyőkben, többszöri forgatás mellett.)

Coq lepir%c3%adtva 2 kicsi

Egy óra után kivesszük a sütőből a tepsit, megdöntjük, s annyi zsírt kanalazunk le róla, amennyi csak lehetséges.

Felöntjük egy liter vízzel, hogy a tepsi aljára lesült és „karamelizálódott” fehérjéket feloldjuk. (Ugyanezt tesszük a serpenyőkkel.)
Ezek után mindezt elosztjuk két leveses lábosba.

Hozzáadjuk a megtisztított lábat, nyakat, kakastaréjt, zúzát, szívet, hozzáadunk még 2 szegfűszeget és egy ízesítőcsokrot (5 szál kakukkfű, 15 petrezselyemszár, 1-2 babérlevél póréhagyma külső héjába burkolva, megkötözve).

Felöntjük annyi vízzel, hogy 4-5 cm-rel ellepje, három órán át főzzük. Hagyjuk kihűlni, lezsírozzuk, leszűrjük. Az így kapott folyadékot 2 literre besűrítjük.

A mártáshoz

„Beurre manié”: 5 dkg vajat és 5 dkg lisztet összedolgozunk, hűtőszekrénybe tesszük.
4 dkg szárított vargányát 20 percre kevés langyos vízbe áztatunk. Ezután a gombát kivesszük, levét leszűrjük.

A burgundi garnírung

  • 25 dkg angol vagy kolozsvári szalonna 1×2,5 cm-es hasábokra vágva
  • 30 dkg gomba félbe (ha nagyobb, negyedbe) vágva
  • finomra vágott petrezselyem
  • 24 gyöngyhagyma (lehet kisfejű vörös, esetleg sonkahagyma is)
  • baguette ferde szeletekre vágva, fokhagymás vajjal vékonyan megkenve

A hozzávalókat előkészítjük, hogy tálaláskor néhány perc alatt be tudjuk fejezni készítésüket (mise en place).

Coq k%c3%b6r%c3%adt%c3%a9s kicsi

A gombát közepes-nagy lángon, kevés zsiradékon elősütjük (hogy füstös ízt kapjon, de ne készüljön el teljesen). Közben nem mozgatjuk. Ha világos barna színt kapott, megforgatjuk. Azután szűrőbe tesszük, lecsöpögő levét megőrizzük.

A szalonnát hideg vízbe tesszük. Felforraljuk, majd levesszük a tűzről, a levében hagyjuk kihűlni.

A hagymákat meghámozzuk. Magas falú serpenyőben – melyben épp elférnek egy rétegben – vajon megforgatjuk, kevés cukrot adunk hozzá, sózzuk, és félig felöntjük vízzel, kis rést hagyva lefedjük. Mikor a víz majdnem teljesen elpárolgott, a hagymákat (a serpenyő mozgatásával) „megfürösztjük” a keletkezett szirupban, s addig mozgatjuk, míg fényes bevonat nem keletkezik rajtuk (glaszírozzuk).

A kakas

A húst a pácolási idő leteltével kivesszük a marinádból, megszárítjuk. A száraz combokat sózzuk, borsozzuk, lisztes nejlonzacskóban összerázzuk, szitán lerázzuk a fölös lisztet.
Serpenyőben, olaj és vaj keverékén a kakasdarabokat több részletben egyenletes barnára pirítjuk (10 perc). Ügyeljünk arra, hogy a húsok egy rétegben legyenek, kényelmesen, de ne túl szorosan. Lassan piruljanak, ne főjenek.

Ha megpirultak, áttesszük a húsdarabokat cserép- vagy vasedénybe (fontos, hogy az edény vastag falú legyen, a kakas lassan készüljön majd benne). Mellétesszük a szalonna bőrét is. A zsírt eltávolítjuk a serpenyőből, kevés folyadékkal felkaparjuk az aljára ragadt fehérjerészeket, ezt is a kakashúshoz adjuk.

Kis lábosban 5 cl brandyt melegítünk, míg be nem lobban. A húsra öntjük. Mikor a láng elaludt, az egészet felöntjük a páclével és az alaplével, továbbá hozzáadjuk a szárított vargányát és annak áztatólevét, valamint a sült gomba levét. Először zsírpapírral, majd fedővel lefedjük, 120ºC-os sütőbe tesszük 4-5 órára. Akkor van kész, ha a hús már puha, de még van egy kis „ellenállása”.
Ha elkészült, a kakasdarabokat kivesszük, tálalásig meleg, nedves konyharuhával lefedve langyos helyen tartjuk.

A levet – a zöldséget jól kinyomkodva – leszűrjük, lezsírozzuk. Felforraljuk, mintegy 2 literre sűrítjük. Közben gyakran lezsírozzuk, lehabozzuk.
Mikor besűrűsödött, a beurre maniét hidegen, több részletben, 1-2 cm-es kockákra vágva a forrásban lévő leveshez adjuk. Mártásszerűvé sűrítjük. Sóval, borssal, pár csepp citrommal ízesítjük. (Sűríthetjük egyszerű egy literre egy evőkanálnyi keményítővel is. Hagyományosan a kakas vérével vagy szitán áttört nyers szárnyasmájjal sűrítették. A vért és májat nem szabad már felforralni.)

Coq piritos kicsi

Tálalás

A gombát 2-3 perc alatt vajon teljesen elkészítjük. Sózzuk-borsozzuk.

A kolozsvári szalonnát gyorsan megpirítjuk. Vigyázzunk: kívül legyen pirult, belül lágy, ne száradjon ki.
A hagymát kis lángon kevés folyadék hozzáadásával megmelegítjük.

A tányérra tesszük a húst, rá és köré öntjük a mártást, köré rakjuk a gombát, hagymát, szalonnát, meghintjük finomra vágott petrezselyemmel. 180ºC-os sütőben 5 percig sült vajas-fokhagymás baguette-et adunk hozzá.


Coq l%c3%a1ngol kicsi

 

Konyhariport rovatunkból

Hozzászólások

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)

Karizmatikus étel

Itt is követhet minket

7,142lájkolóTetszik
983követőKövetés
2,250feliratkozóFeliratkozás

Támogasson minket adója egy százalékával! A Magyar Gasztronómiai Egyesület adószáma: 18116375-2-41

Médiapartnereink

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!

Ezt is ajánljuk még

Kiemelt cikkek

Könyvek (Webshop)

Támogasd a Bűvös Szakácsot!

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.

Katt ide a részletekért!